Reklama

Bracia pozwali kurię kaliską. Nuncjatura Apostolska odmówiła sądowi przekazania kościelnych akt

Opublikowano:
Autor:

Bracia pozwali kurię kaliską. Nuncjatura Apostolska odmówiła sądowi przekazania kościelnych akt - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nuncjatura Apostolska odmówiła przekazania Sądowi Okręgowemu w Kaliszu kościelnych akt. Chodzi o trwający proces cywilny, w którym diecezja kaliska została pozwana - przez pokrzywdzonych przez księdza Arkadiusza H. braci - na łączną kwotę miliona złotych zadośćuczynienia.

O sprawie księdza Arkadiusza H. pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Przypomnijmy: pod koniec października zapadł wyrok w sprawie karnej: zgodnie z którym Arkadiusz H. uniknie kary - ponieważ zgodnie z polskim prawem wspomniana głośna sprawa uległa przedawnieniu.

Warto jednak dodać, że równocześnie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się proces cywilny - przeciwko diecezji kaliskiej - wytoczony przez dwie pokrzywdzone przez księdza Arkadiusza H. w dzieciństwie osoby - Bartłomieja i Jakuba. Pisaliśmy o tym również szeroko na naszych łamach. Chodzi o zadośćuczynienie za doznane krzywdy - w sumie milion złotych.

Kuria Diecezji Kaliskiej odmówiła wydania dokumentów sądowi

Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku sprawa była skierowana do mediacji – nie zawarto jednak wówczas ugody. W sierpniu tego roku zobowiązano z kolei pełnomocnika pozwanej strony do przedłożenia do akt sprawy dokumentacji – chodziło m.in. o przebieg posługi kapłańskiej księdza oraz podania, czy składano na niego skargi (i jakiego rodzaju), a także zobowiązano diecezję do przedłożenia decyzji Stolicy Apostolskiej wobec biskupa ukaranego przez Watykan - z marca 2021 roku.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, kaliska kuria odmówiła wydania wspomnianych dokumentów. W związku z tym, konieczne były inne kroki.

Sąd Okręgowy w Kaliszu zwrócił się do Nuncjatury Apostolskiej o nadesłanie dokumentów dot. decyzji wobec biskupa.

Nuncjatura Apostolska odmawia wydania dokumentów sądowi

I - jak się okazuje - Nuncjatura Apostolska również odmawia wydania kościelnych akt, potrzebnych do trwającego procesu cywilnego.

Jak udało się nam ustalić w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, wspomniana decyzja została przekazana do sądu 19 listopada - poprzez protokół dyplomatyczny MSZ. Nuncjatura Apostolska - odmawiając akt - powołuje się na Konwencję Wiedeńską. 

Treść odpowiedzi Nuncjatury Apostolskiej dla Sądu Okręgowego w Kaliszu

"Życie Pleszewa" dotarło do treści pisma. Oto treść noty wystosowanej przez Nuncjaturę Apostolską: 

„W nawiązaniu do wniosku wystosowanego przez I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Kaliszu tutejsze Przedstawicielstwo Papieskie zostało zobowiązane do przekazania, że prośba Sądu nie może zostać uwzględniona, ponieważ dotyczy dokumentu wystawionego przez Stolicę Apostolską i przechowanego w archiwum misji dyplomatycznej, które zgodnie z art. 24 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych są nienaruszalne „w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują”. 

Nuncjatura odmawia również wydania kopii dokumentów.

Nuncjatura uściśliła również, że w postępowaniu kanonicznym zarówno dokumenty wystawione przez właściwe Dykasterie Stolicy Apostolskiej, jak i podmioty działające w Polsce na mocy jej delegacji, pozostają w jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Dlatego też nawet gdy kopia dokumentacji przesłanej do Stolicy Apostolskiej pozostaje w diecezji trybem dysponowania tą dokumentacją jest procedura międzynarodowej pomocy prawnej - odpisuje Nuncjatura Apostolska

To nie koniec. Nuncjatura tak kończy uzasadnienie odmowy dokumentów:

Nadto wskazano, że wnioski o pomoc sądową powinny zwierać możliwe dokładne wskazanie konkretnych faktów w odniesieniu do których prowadzone jest postępowanie, istotnych elementów, które w związku z nimi są badane oraz uzasadnionych powodów dla jakich wniosek o pomoc prawną jest kierowany do Stolicy Apostolskiej. Umożliwi to właściwym organom Stolicy Apostolskiej ocenę wniosku pod kątem sensowności, zasadności i przydatności do celów procesowych. Nie będą uwzględniane wnioski ogólnikowe, pozbawione elementów umożliwiającym właściwym organom ocenę ich sensowności, zasadności i przydatności.”  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy