reklama
reklama

Blisko 100 ochotników chce zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 12 WBOT

Blisko 100 ochotników chce zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - Zdjęcie główne

Blisko stu ochotników chce zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej | foto 12 WBOT

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Blisko 100 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Rekruci pochodzą nie tylko z Wielkopolski, ale i województwa lubuskiego. - Kandydaci najczęściej podkreślają, że w końcu mogą spełnić swoje marzenia o założeniu munduru, nie musząc przy tym rezygnować ze swojego dotychczasowego życia zawodowego - podkreśla rzeczniczka 12 WBOT - por. Anna Jasińska-Pawlikowska.
reklama

Swoją przygodę z wojskiem rozpoczęli kolejni kandydaci na żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W koszarach 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie spędzą najbliższe dwa tygodnie. 

Wielkopolska „Dwunastka” nigdy nie narzekała na brak zainteresowania służbą. Ostatnie wcielenia pokazują, że chęć wstąpienia w szeregi terytorialsów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Kandydaci najczęściej podkreślają, że w końcu mogą spełnić swoje marzenia o założeniu munduru, nie musząc przy tym rezygnować ze swojego dotychczasowego życia zawodowego - podkreśla por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik prasowy 12 WBOT.

Jak dodaje, wśród rekrutów jest też sporo młodych osób, które chcą przyszłość zawodową związać z wojskiem.  

Ponad 100 osób rozpoczęło szkolenie na żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kandydaci na żołnierzy, po przekroczeniu progów jednostki, zostali umundurowani, otrzymali elementy żołnierskiego wyposażenia (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty), a także broń. Ponadto instruktorzy instruktorzy z 12 WBOT sprawdzili, w jakiej formie fizycznej są rekruci. Każdy musiał przejść sprawdzian. 

Wręczenie broni - to jeden z ważniejszych momentów życia wojskowego (oprócz przysięgi). Terytorialsi, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe, od chwili wręczenia broni, nie rozstają się z nią ani na moment. W ten sposób uczą się odpowiedzialności i szacunku do sprzętu wojskowego - wyjaśnia por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Szkolenie - jak podkreśla rzeczniczka 12 WBOT - to dla uczestników duże wyzwanie.

Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu. Przyszli terytorialsi będą uczyć się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. pętla taktyczna - wymienia.

Szkolenie terytorialsów zakończy się przysięgą wojskową

Rekruci, którzy ukończą szkolenie, 23 marca złożą przysięgę wojskową w Wolsztynie i zasilą bataliony lekkiej piechoty w: Lesznie, Śremie, Dolaszewie, Skwierzynie oraz w Krośnie Odrzańskim. To, jak podkreśla rzeczniczka 12 WBOT, nie koniec - bowiem szkolenie zasadnicze każdego terytorialsa trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość do walki.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama