Reklama

Będą dopłaty do opału. Tona węgla do kupienia za niecałe tysiąc złotych?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Będą dopłaty do opału. Tona węgla do kupienia za niecałe tysiąc złotych? - Zdjęcie główne

Będą dopłaty do opału. Tona węgla do kupienia za niecałe tysiąc złotych? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku - zapowiedziała minister klimatu. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierający co najmniej 85 procent węgla kamiennego, będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Opał drożeje w zastraszającym tempie. A to, jak wieszczą analitycy, nie koniec. Jesienią węgiel może kosztować nawet 5 tys. zł za tonę. Taka cena byłaby nie do udźwignięcia dla większości ludzi ogrzewających swoje nieruchomości węglem. Co więcej, surowca brakuje. Po napaści wojsk Putina na Ukrainę, Polska wprowadziła zakaz importu węgla z Rosji. 

Rząd zapowiedział dopłaty do węgla

Rząd zapowiedział interwencję w sprawie cen. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przyjęty został projekt ustawy dotyczącej gwarantowanych stawek za tonę opału. 

Żeby wyrównać ceny dla mniej zamożnych, zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel. Cena dla odbiorców to 996 zł.

Obecnie kupno węgla w cenie ok. 2 tysięcy złotych graniczy z cudem. W wielu składach opału albo brakuje, albo  jest nałożony limit sprzedaży na osobę. Ci, którym uda się nabyć "czarne złoto" muszą liczyć się, że za tonę zapłacą co najmniej 3 tysiąc złotych.

Alternatywą jest kupno węgla z internetowego sklepu Polskiej Grupy Górniczej, gdzie ceny są niemal trzykrotnie niższe niż w prywatnych punktach. Niestety, niewielu to się udaje. Zainteresowanie jest tak duże, że nie wytrzymują tego serwery PGG, przez co wejście na stronę jest niemożliwe. Rząd nie miał wyjścia, musiał poszukać rozwiązania. 

Dla kogo węgiel w gwarantowanej cenie? To trzeba wiedzieć

Rząd chce zagwarantować dla gospodarstwa domowego trzy tony węgla w stałej cenie. Prawdopodobnie pomoc będzie skierowana do osób  najniższych dochodach.

Anna Moskwa podkreśla, że ustawa nie działa wstecz, więc jeśli już zakupiliśmy opał, nie dostaniemy za niego zwrotu pieniędzy.

Podstawowym warunkiem skorzystania z proponowanego wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe takich źródeł do ogrzewania jak kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Informacja taka musi być zgłoszona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czas na to mamy do 30 czerwca.

Jakie warunki musi spełnić sprzedawca węgla, by dostać rekompensatę?

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem jej otrzymania będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie. Maksymalna wysokość dopłaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Każdy, który chce wziąć udział w programie - czy to importer, czy dostawca, będzie musiał się zarejestrować u zarządcy rozliczeń i zadeklarować chęć wzięcia udziału w programie.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł.

Od kiedy dopłaty do węgla będą obowiązywać?

Ustawa o gwarantowanych cenach opału musi zostać rozpatrzona i przyjęta przez Sejm i Senat, a następnie podpisana przez prezydenta. Zdaniem minister klimatu, dopłaty powinny wejść w życie jeszcze w wakacje. 

Warto nadmienić, że w czerwcu 2022 r.  w domach jednorodzinnych zarejestrowanych było ponad 1,7 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy