Reklama

Reklama

Baszków. DPS odcięty od świata

Opublikowano: śr, 15 kwi 2020 14:02
Autor:

Baszków. DPS odcięty od świata - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie „odizolowany” od świata. Obecnie przebywa w nim 192 mieszkańców.

Reklama

Sytuacja epidemiczna w kraju nadal daleka jest od optymistycznej. Wydłużane w czasie są nałożone obostrzenia, a statystyki zachorowań na koronawirusa, nie chcą nawet drgąć w dół. Zaś kolejne placówki m.in. szpitale czy posterunki policji, coraz częściej zmagają się licznymi przypadkami zakażenia COVID-19, wśród swoich pracowników. Ofiarą koronawirusa z czasem padły także domy pomocy społecznej. W kilkunastu z nich m .in. w Koszęcinie i Bytomiu (woj. śląskie), Warszawie, Niedabylu (woj. mazowieckie), Jakubowicach (woj. opolskie), Drzewicy (woj. łódzkie) czy w Psarach (woj. wielkopolskie), stwierdzono liczne przypadki zakażenia COVID-19 – zarówno u mieszkańców, jak i personelu. Obiekty najczęściej zamknięto i wprowadzono kwarantannę. Zaś co jakiś czas, do listy, dopisywany jest kolejny „zainfekowany” DPS.

Podstawowe znaczenie ma kwestia dostępu domów opieki do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz certyfikowanych środków ochrony osobistej. Testy na obecność koronawirusa nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych, a wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu" - podkreśla Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

A jak wygląda sytuacja w największym w powiecie krotoszyńskim domu pomocy społecznej, który zlokalizowany jest w Baszkowie? - Żeby nie zapeszyć, jest dobrze – przyznaje Dionizy Waszczuk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie.

 

Ujemne wyniki na koronawirusa

To właśnie z baszkowskiej placówki, kilkanaście dni temu, do krotoszyńskiego szpitala, na zabieg chirurgiczny, trafiły dwie mieszkanki, które później miały pobrane próbki do badań, na obecność koronawirusa.

Po przyjeździe do DPS-u zostały umieszczone w izolatce. Na moją prośbę ograniczono do minimum dostęp personelu, obsługującego te izolatki. Wynik badań był jednak ujemny. Zostanie on jednak powtórzony, abyśmy mieli 100% pewność – zapowiedział kilka dni temu Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Na szczęście druga pobrana do badań próba okazała się także ujemna.

 

Wprowadzony reżim zdaje egzamin

Obecnie na teren Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie, nikt z zewnątrz nie wejdzie, ani nie wjedzie.

Osoby postronne mają zakaz wstępu. Nie ma odwiedzin. Wprowadzony jest całkowity reżim i tylko dlatego jeszcze się trzymamy. Zarówno mieszkańcy, jak i członkowie personelu są ujemni – wyjaśnia Dionizy Waszczuk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie.

 

Wprawdzie obiekt jest „odizolowany” od życia zewnętrznego, ale mieszkańcom baszkowskiego DPS-u pozostawiono minimum swobody.

Bramy są pozamykane, ale po parku mieszkańcy mogą spacerować. Tak naprawdę dla mieszkańców niewiele się zmieniło, bo na zewnątrz wychodzili tylko po to, by zrobić sobie zakupy. Teraz, raz w tygodniu, zakupy robi im pracownik socjalny. Część mieszkańców pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że panuje jakaś epidemia – przyznaje szef baszkowskiego DPS-u.

 

Zapas środków ochrony osobistej na kilka tygodni 

Zapewnia także, że palcówka ma wystarczające zapasy maseczek ochronnych, rękawiczek i płynu dezynfekującego.

Wojewoda pilnuje, starosta pilnuje, więc mamy zapasy na trzy tygodnie – zapewnia Dionizy Waszczuk.

 

Choć jeszcze na początku kwietnia szef baszkowskiego DPS-u, miał być sceptycznie nastawiony do wykorzystywania przez personel placówki m. in. ochronnych maseczek. - Dyrektor nie widzi powodu zabezpieczenia niczego pracownicom. Jak sobie pielęgniarki zorganizowały maseczki, to zakazał nosić, żeby nie straszyły mieszkańców – interweniowała w redakcji „Gazety Krotoszyńskiej” mieszkanka powiatu krotoszyńskiego.

Ten broni się twierdząc, że postępował zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia.

Powiedział, że maseczki w przypadku zdrowych ludzi, niewiele dają. Jednak później stwierdzono, że są one nieodzowne, więc teraz je mamy – wyjaśnia Dionizy Waszczuk.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.