Dziś Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji, który w naszym kraju obchodzimy już od przeszło półwiecza. Przypada on w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Biorcą narządu pobranego od zmarłego dawcy była Danuta Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954 w USA).
Operacja zakończona sukcesem dała nadzieję osobom czekającym na przeszczep – na nowe, lepsze życie i lekarzom – na skuteczne leczenie swoich pacjentów.
- pierwszy udany przeszczep serca przeprowadzono w 1985 r.
- pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dziecka - w 1990 r, a u dorosłego w 1994 r.
- pierwsze udane jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca miało miejsce w 2001 r.
- pierwsze jednoczasowe przeszczepienie serca i nerek w 2002
- pierwsza retransplantacja serca w 2017 r.
- pierwsze udane przeszczepienie serca i wątroby w 2018 r.
-To budzi nadzieję pacjentów i naszą na ratowanie ich życia. W drugim przypadku jednak wciąż potrzebujemy pomocy – w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat dawstwa narządów – mówi dr hab. Maciej Głyda, prof. UZ, ekspert medyczny kampanii Drugie życie, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i województwie lubuskim.
Krajowa Lista Oczekujących na Przeszczepienie pokazuje, że nadal wiele osób czeka na ratunek. Obecnie (koniec grudnia 2018 r., Poltransplant) najwięcej chorych czeka na nerkę – 1.196 osób oraz serce – 453 pacjentów.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantologii uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie wraz z młodzieżą ze szkół z całej Wielkopolski wzięli udział w kampanii społecznej "Drugie Życie" z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji.
Uczestnicy kampanii najpierw wzięli udział w transplantacyjnej grze miejskiej "Pogromcy mitów" Na jej podstawie każdy z zespołów przygotował produkcje filmowe, które pokazują w jaki sposób uczniowie szkół średnich konfrontują własne opinie o dawstwie narządów z wiedzą ekspertów: lekarzy, osób duchownych, pacjentów po przeszczepie narządów
Uczniowie ZSP nr 2 w Krotoszynie w swoim filmie wcielili się role telewizyjnych reporterów, którzy przygotowali relację z uczestnictwa młodzieży w kampanii "Drugie Życie" w Poznaniu.
Film zrealizowali: Wiktoria Konieczna z kl. Ic, Krzysztof Lisiak i Aleksandra Frąszczak z kl. IIb, Weronika Junik i Marta Kozal z IIIb, Zuzanna Olejniczak i Michał Kryś z kl. IIIc oraz Sebastian Robak z kl. IIIf
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=LkxWHBHiYVs&feature=youtu.be[/YT]
Jurorzy kampanii na terenie Wielkopolski byli zachwyceni produkcją przygotowaną przez młodzież z Krotoszyna. Dla ich produkcji przyznali specjalne wyróżnienie.
- Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji jest okazją do tego, by zobaczyć w jaki sposób młodzi ludzie radzą sobie z tym trudnym tematem. Minireportaże z ich zmagań mogą być wskazówka dla innych co do tego gdzie i w jaki sposób szukać faktów i obalać mity o przeszczepianiu narządów. Wszystko po to, by przez edukacje i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat transplantacji, pacjenci czekający na nowy organ nie tracili nadziei - podkreśla Kinga Adamczewska koordynator kampanii społecznej Drugie Życie".
Sukces filmu cieszy opiekuna uczniów krotoszyńskiego "mięśniaka".
- To dla nas wielka satysfakcja. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona i wyróżniona - przyznaje Dorota Szymczak, opiekun młodzieży z ZSP nr 2 w Krotoszynie, która nakręciła film.