Reklama

19 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku

Opublikowano:
Autor:

19 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na świecie jest ponad 37 mln potencjalnych dawców szpiku. Zaś Światowy Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest po raz szósty.

Światowy Dzień Dawcy Szpiku, to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy Dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, a także tych Dawców, którzy już pomogli Pacjentom cierpiącym na nowotwór krwi lub inną chorobę wymagającą przeszczepienia.

 

37.156.384 – to aktualna liczba osób figurujących w światowej bazie Dawców szpiku. do której trafiają anonimowo wszyscy, którzy dołączyli do swoich krajowych rejestrów. Wszystko po to, by - w razie potrzeby - pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, który być może mieszka na drugim końcu świata. Trzeba pamiętać, że nie zawsze udaje się znaleźć Dawcę lokalnie. I tę sytuację także najlepiej obrazują liczby.

 

Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” dla konkretnego chorego wynosi 1:20 000, a przy rzadkim genotypie - nawet 1 do kilku milionów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by baza Dawców szpiku nieustannie się powiększała, ponieważ każda osoba, dołączająca do bazy, zwiększa szansę na uratowanie komuś życia.

 

Jako Polacy możemy być dumni z pomocy, którą niesiemy innym! Nasz krajowy rejestr Poltransplant, znajduje się na 3. miejscu w Europie i 5. na świecie. Natomiast w polskiej bazie dawców szpiku Fundacji DKMS jest obecnie ponad 1,7 mln potencjalnych dawców szpiku, z których aż 8305 stało się dawcą faktycznym. Dotychczas, krwiotwórcze komórki macierzyste trafiły do 1632 pacjentów z Polski i 6673 z zagranicy.

Foto: DKMS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE