Reklama

150 rekrutów rozpoczęło szkolenie w 12 WBOT [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

150 rekrutów rozpoczęło szkolenie w 12 WBOT [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicy pochodzą z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Większość wcześniej nie miała do czynienia z wojskiem. Teraz czeka ich dwutygodniowe szkolenie.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1600 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy ponad 25,5 tys. żołnierzy, w tym ponad 21,8 tys. żołnierzy OT oraz 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty: 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik m. in. weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

 

Teraz chce do nich dołączyć kolejnych 150 ochotników z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. By podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w wojsku, musieli porzucić na najbliższych 16 dni swoje życie domowe i zawodowe. W koszarach pojawili się m. in. nauczyciel muzyki, artysta-plastyk, ilustrator książek dla dzieci, ślusarz instrumentów muzycznych czy trener hokeja na trawie.

 

Niewątpliwie, największym przeżyciem jest szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka”. Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyki. Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe, z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarno-epidemicznych – wskazuje ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12 WBOT.

 

Osoby, które wytrwają do końca, uzyskają nowe umiejętności, udowodnią że zasługują na mundur i zostaną żołnierzami, 17 października na terenie koszar w Lesznie, złożą uroczystą przysięgę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE