Reklama

14 sierpnia energetycy obchodzą swoje święto !

Opublikowano:
Autor:

14 sierpnia energetycy obchodzą swoje święto ! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzień Energetyka ustanowiono w 1956 roku i jeszcze do roku 1972, obchodzony był 1 września.

Święto energetyków ustanowiono ponad 60 lat temu, w 1956 roku. Do 1972r. obchodzone ono było 1 września. Ustanowienie tego święta poprzedziła Karta Energetyka. Zaś w okresie od 1973 do 1990 roku Dzień Energetyka świętowano w pierwszą niedzielę września.

Na początku lat 90-tych, tę datę zmieniono na 14 sierpnia, na cześć św. Maksymiliana Kolbego (z zamiłowania elektryk), którego ogłoszono patronem energetyków, który tego dnia w 1941 roku został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Zaś nikt inny, jak właśnie elektrycy wiedzą najlepiej, wszak mają z nim do czynienia na co dzień, jak niebezpieczne dla człowieka może być nieumiejętne „obchodzenie się” z prądem czy korzystanie z urządzeń elektrycznych. Natomiast by uniknąć ewentualnego porażenia prądem, które może przydarzyć się każdemu, bo dzieci wkładają palce do wtyczek a dorośli samodzielnie te wtyczki naprawiają, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.Znajomość zasad bezpieczeństwa korzystania z urządzeń elektrycznych pozwala uniknąć tragedii !


Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych m. in. w łazience. O czym należy pamiętać?

- nie dotykać mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem
- kąpiąc się w wannie, nigdy nie używaj suszarki do włosów, lokówki, depilatora czy golarki
- chroń urządzenia elektryczne przed wilgocią lub zalaniem, nie stawiaj ich na mokrej lub
wilgotnej powierzchni.
- jeżeli urządzenie zamoczy się, nie korzystaj z niego, aż do pełnego wyschnięcia.
 

Ostrożnie również ze sprzętem AGD !


W razie pożaru nie gaś wodą urządzeń elektrycznych. Najpierw zawsze odłącz napięcie. Np. po skończeniu prasowania nie okręcaj żelazka sznurem, gdy jest jeszcze gorące. Może to uszkodzić izolację przewodu zasilającego.

Natomiast wychodząc z domu nie zostawiaj bez nadzoru włączonych urządzeń elektrycznych np. robota kuchennego, krajalnicy, tostera czy czajnika. Podczas burzy i dłuższych wyjazdów wyłączaj takie urządzania z gniazdek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE