Reklama

Każde źródło ciepła trzeba zgłosić

Opublikowano:
Autor:

Każde źródło ciepła trzeba zgłosić - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Twoje pieniądze Jeśli nadal nie zgłosiłeś do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czym ogrzewasz dom, powinieneś czym prędzej to zrobić. Niewypełnienie tego obowiązku grozi karą pieniężną.

Powszechny spis źródeł ciepła ruszył w lipcu ub. roku. Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest obowiązkowe. Jest to system informacji o tym, jak i czym ogrzewamy domy. Ma to pomóc w walce ze smogiem. 

Narzędzie 

Dzięki zinwentaryzowaniu źródeł ciepła, ma być wiadomo - jak wiele obiektów jest ogrzewanych tzw. kopciuchami - czyli kotłami bezklasowymi, emitującymi zdecydowanie więcej szkodliwych substancji dla środowiska, tym samym, naszego zdrowia. - CEEB to ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych – podaj Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. - To miejsce, gdzie będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System, jako centrum wiedzy dla obywatela, w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.

Deklaracje

Zgłoszenie do CEEB jest obowiązkowe. Deklarację muszą złożyć: właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków - a więc spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także właściciele, bądź zarządcy lokali handlowych oraz usługowych. Co istotne, zgłoszenie źródła ciepła do CEEB jest warunkiem otrzymania dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł na gospodarstwo domowe. Zgodnie z przepisami, dla budynków, w których źródła ciepła uruchomiono przed 1 lipca 2021r., deklarację trzeba było złożyć do końca czerwca tego roku. Dla nowo powstałych budynków, termin złożenia deklaracji wynosi 14 dni od oddania do użytku. 

Deklaracji nie składają mieszkańcy bloków, ponieważ robi to za nich zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W deklaracji musimy wykazać każde źródło ciepła o mocy do 1 MW - nawet kominek i kuchnię węglową. Sam wykaz tego, co należy zgłosić, obejmuje między innymi: kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny, ogrzewanie elektryczne. Zgodnie z ustawą o termomodernizacji, deklaracja powinna zawierać - poza danymi właściciela, bądź zarządcy budynku - informacje o adresie nieruchomości, gdzie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw, a także o liczbie i rodzaju tychże źródeł. 

Kary

Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu w formie elektronicznej. By to zrobić, trzeba posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny. Deklarację należy złożyć na stronie: https://ceeb.gov.pl. Jeśli nie mamy możliwości dokonania formalności przez Internet, można to zrobić w tradycyjnej - papierowej formie w urzędzie miasta albo gminy, który przekaże dane do CEEB.

Wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku). Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdziemy dokładną instrukcję, jak wypełnić wniosek i wysłać deklarację. Nie jest to trudne, jeżeli jednak pojawią się problemy, to na stronie GUNB znajdziemy również przykład wypełnionego dokumentu.4. O zgłoszeniu muszą pamiętać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków lub lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny od 500 do 5.000 złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy