Złoto dla Koniecznego i Alcera na Mistrzostwach Europy w Sumo

Złoto dla Koniecznego i Alcera na Mistrzostwach Europy w Sumo - Zdjęcie główne

– Osiem lat!!! – taki okrzyk wydał z siebie po zakończeniu finałowej walki w kategorii do 70 kg Mateusz Konieczny. Zawodnik Towarzystwa Atletycznego Rozum dokładnie osiem lat czekał na swój największy sukces, jakim było złoto Mistrzostw Europy w Sumo, które odbyły się w litewskim Siauliaj.

Mateusz Konieczny, który trenuje pod okiem swojego ojca Marka, zdobył dla krotoszyńskiego klubu jedyne złoto. Ale reprezentanci naszego powiatu spisali się w tych zawodach bardzo dobrze. Z tytułem mistrza Europy w kategorii do 100 kg wrócił także Sebastian Alcer, trenujący na co dzień w Samsonie Kobylin pod okiem Mirosława Flaka. – Te mistrzostwa przyniosły nam bardzo dużo radości i jesteśmy w dobrych nastrojach przed kolejnymi startami – mówił trener, Mirosław Flak. Faworytem do medalu w seniorskiej kategorii do 92 kg był Aron Rozum i z roli faworyta się wywiązał, choć zdaniem prezesa Polskiego Związku Sumo, było bardzo dobrze, a mogło być idealnie. – Aron mógł wrócić ze złotym krążkiem, bo na pewno nie jest gorszym zawodnikiem od tego, z którym przegrał w finale. Trafił z formą, ale widocznie zabrakło na ułamek sekundy koncentracji i został wicemistrzem Europy – powiedział Dariusz Rozum podczas spotkania medalistów z burmistrzem Krotoszyna, Franciszkiem Marszałkiem.

Dwa dni po briefingu u włodarza Grodu Krotosa sportowcy odwiedzili także starostę. – Dziękujemy za godne reprezentowanie naszego miasta i powiatu na międzynarodowych arenach. To niebywała i niewymierna promocja – podkreślali zgodnie samorządowcy. Podczas zawodów w Siauliaj, miłą niespodziankę sprawiła również Aleksandra Rozum, najmłodsza z klanu wybitnych krotoszyńskich sumoków. Młoda zawodniczka zdobyła na Litwie medale wśród zawodniczek do 60 kg w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii do 18 lat zdobyła srebro, a wśród zawodniczek poniżej 21 lat była trzecia. Dwukrotną wicemistrzynią Europy w kategorii zawodniczek poniżej 23 lat była Olimpia Robakowska. Srebro wywalczyła w swojej kategorii – do 82 kg oraz w kategorii „Open”. Wśród seniorek udało się jej zająć piąte miejsce. Teraz przed zawodnikami kolejne starty, m.in. zawody Pucharu Polski. Natomiast kulminacja sezonu będzie w sierpniu. Najpierw 7 sierpnia Krotoszyn po raz kolejny będzie gospodarzem Poland Open, a pod koniec miesiąca odbędą się jubileuszowe XX Mistrzostwa Świata w Sumo w ojczyźnie tej dyscypliny – japońskiej Osace. Tam, podobnie jak na każdej imprezie rangi mistrzowskiej, faworytami do czołowych miejsc będą reprezentanci powiatu krotoszyńskiego.