01 cze / Justyna, Anieli, Konrada

90-lat Astry Krotoszyn

Autor: WB 24 cze 10:28
90-lat temu, kiedy Polska trochę okrzepła po odzyskaniu niepodległości, kiedy nasi sportowcy zaczęli odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej, również lokalni działacze zaczęli myśleć o krzewieniu kultury fizycznej i sportu.

W odradzającej się po latach zaborów i I Wojnie Światowej Polsce, było wiele rzeczy do zbudowania. Jedną z nich były struktury i organizacje sportowe. Międzynarodowe sukcesy naszych zawodników, zwłaszcza złote medale olimpijskie Haliny Konopackiej i Janusza Kusocińskiego, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania sportem i na tej bazie w Krotoszynie powstała Astra – czyli Gwiazda.

W nowym klubie powstało kilka sekcji: pływacka, lekkoatletyczna, piłki nożnej, kręglarska, łyżwiarska, kolarska, tenisa stołowego i ziemnego, bokserska, motorowa oraz gier ruchowych: siatkówki i koszykówki. Organizowano pokazy, a później zawody, często przy okazji różnych rocznic i świąt. Były to lata popularyzowania nowych dyscyplin. Uczyli się zarówno opiekunowie sekcji, jak i młodzież. Fundusze na zakup sprzętu i strojów zdobywano poprzez organizowanie zabaw, przedstawień teatralnych, koncertów, wyjazdów na mecze międzypaństwowe do Poznania.

W pierwszych latach istnienia największe sukcesy odnosiła sekcja pływacka. Przyczyniła się do nich praca prawdziwych fanatyków sportu – braci Jana i Władysława Szlachtów. Na zawody do naszych łazienek miejskich przyjeżdżały wówczas czołowe kluby z Wielkopolski. Zainteresowaniem cieszyły się też mecze bokserskie, lekkoatletyczne i piłkarskie.

W tragicznych latach II wojny światowej ofiarę życia złożyli działacze i zawodnicy klubu: Tadeusz Fenrych (burmistrz miasta), Franciszek Dominiczak, Franciszek Hechmann, Zdzisław Klemczak, Antoni Piaczyński, Marian Drożdżyński, Stefan Kurzawski, Walerian Michalak, Wojciech Nowak, Marian Ryba, Ryszard Zeller.

Szerzej o historii Astry przeczytasz w najnowszym wydaniu "Gazety Krotoszyńskiej" - w sprzedaży już od wtorku, 25 czerwca.

Ostatnie komentarze
Popularne w Sport i rekreacja