Reklama

Powiat krotoszyński. Kursy dla przyszłych kierowców. Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat krotoszyński. Kursy dla przyszłych kierowców. Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

#wspieramkrotoszynskie Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B? Zaczynamy od wizyty u lekarza i złożenia stosownego wniosku w wydziale komunikacyjnym, a kończymy na wyborze szkółki i egzaminie w WORD-e. Z nami zrobisz to dokładnie - krok po kroku.

Prawo jazdy jest dokumentem, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Samochód jest obecnie podstawowym środkiem lokomocji. Dlatego też posiadanie prawo jazdy staje się koniecznością. Przedstawiamy Wam procedurę uzyskania prawo jazdy, niezbędne dokumenty, które są do tego potrzebne i zasady uzyskania dokumenty prawa jazdy. 

Prawo jazdy – to dziś dokument bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. I to prywatne, i to zawodowe. Bo samochód, którego przecież nie poprowadzimy bez prawa jazdy – to obecnie podstawowy środek lokomocji. Wręcz narzędzie wykorzystywane w pracy i w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego zdobycie prawa jazdy – jeśli go jeszcze nie posiadamy – to konieczność. 

W jakim wieku można zrobić prawo jazdy?

Według polskiego prawa minimalny wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kat. B - to 18 lat. Dlatego też kurs na prawo jazdy kategorii B może rozpocząć każda osoba pełnoletnia oraz osoby na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Niepełnoletni kursant może podejść do egzaminu państwowego na miesiąc przed ukończeniem 18. roku życia. Jeśli zda go pozytywnie, prawo jazdy otrzyma w dniu urodzin. Oczywiście po 18. roku życia możemy już swobodnie podchodzić do nauki jazdy. Wiek nas już nie ogranicza. A życie pokazuje, a właściwie kursanci, że nawet po 60. roku życia można próbować swoich sił za kółkiem. 

Jak uzyskać prawo jazdy? Wizyta u lekarza

Przygodę z uzyskaniem prawa jazdy kat. B zaczynamy od wizyty u lekarza. Przeprowadzi on ankietę i wykona tzw. badanie kierowców. Jeśli nie będzie przeciwskazań dostaniesz stosowne orzeczenie lekarskie. 

Opłata za badanie lekarskie potrzebne do uzyskania prawa jazdy wynosi 200 zł i jest to stawka wynikająca z rozporządzenia ministra zdrowia. 

Numer PKK - gdzie uzyskać?

Teraz możemy udać się do starostwa. Tam w wydziale komunikacji pobieramy wniosek i wypełniamy go. 

Do wniosku musisz dołączyć: 

  • wspomniane orzeczenie lekarskie
  • zdjęcie 
  • dowód osobisty lub paszport (kopie)
  • dokument potwierdzający adres zameldowania 
  • zgodę rodziców, jeśli nie masz jeszcze 18. lat
Po dokonaniu formalności urząd nada ci numer Profilu Kandydata na Kierowcę – PKK. 

Kurs i egzamin na prawo jazdy

Dopiero z otrzymanym numerem PKK możesz rozpocząć kurs teoretyczny – z przepisów ruchu drogowego oraz praktyczny – nauka jazdy z instruktorem – oczywiście w wybranej szkole nauki jazdy. Kurs na prawo jazdy kategorii B składa się z dwóch części: pierwszej - teoretycznej i drugiej - praktycznej. Pierwsza część trwa minimum 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia teoretyczne mają formę wykładów (czasami również ćwiczeń) i umożliwiają poznanie zasad kierowania samochodem, a także poruszania się w ruchu drogowym. Ponadto, dzięki nim zapoznasz się z obowiązkami i prawami kierowcy. I masz też zajęcia z pierwszej pomocy. Po tej części szkoły nauki jazdy zazwyczaj przeprowadzają wewnętrzny egzamin teoretyczny. Następnie możesz podejść do praktycznej części kursu, która trwa 30 godzin zegarowych. Po skończeniu kursu możesz zapisać się na egzamin – teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).  

WORD w Kaliszu jest w czołówce krajowej jeżeli chodzi o zdawalność egzaminów. Jesteśmy na podium. W przypadku kategorii „B” jest to blisko 60%, co daje nam drugie miejsce -  mówi Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD w Kaliszu. 

 

Egzamin na prawo jazdy - opłaty

Opłaty za egzaminy w WORD – kat. B:

  • pełna - 170 zł (łącznie za egzamin teoretyczny i praktyczny)
  • za egzamin teoretyczny - 30 zł
  • za egzamin praktyczny - 140 zł
Po dokonaniu formalności i po zdaniu egzaminu w wybranym ośrodku - WORD wyśle stosowną informację o wynikach do starostwa, w którym złożyliśmy wniosek o wydanie prawa jazdy. 

Po uiszczeniu opłaty za wydanie prawa jazdy, która wynosi 100,50 zł, zamawiamy dokument. Zazwyczaj czeka się na niego 7 dni roboczych -  mówi Renata Garsztka, szefowa wydziału komunikacji w pleszewskim starostwie. 

Na stronie www.info-car.pl – możesz sprawdzić - na jakim etapie jest twoja sprawa i kiedy możesz odebrać prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko. A później – będziesz mógł wreszcie odebrać upragnione prawo jazdy kat. B. Od tego momentu jesteś kierowcą – masz prawo do jazdy samochodem osobowym. 

Wspieramkrotoszynskie - ranking szkół nauki jazdy

W powiecie krotoszyńskim chętni do nauki jazdy mają do wyboru 19 szkół nauki jazdy. Każdy chcący pozyskać nowe umiejętności i zdobyć dokument uprawniający do kierowania autem – na pewno wybierze szkołę odpowiednią dla siebie.

Które waszym zdaniem są godne polecenia? Na  grupie  #wspieramkrotoszynskie ruszyliśmy z rankingiem na najlepsze szkoły nauki jazdy w powiecie krotoszyńskim. Kliknijcie tam, zagłosujcie i wyraźcie swoją opinię. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy