Reklama

Najlepsze rogale w powiecie krotoszyńskim [WYNIKI RANKINGU]

Opublikowano:
Autor:

Najlepsze rogale w powiecie krotoszyńskim [WYNIKI RANKINGU] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

#wspieramkrotoszynskie Z okazji zbliżającego się Dnia Świętego Marcina, w ramach akcji #wspieramkrotoszynskie zorganizowaliśmy głosowanie na piekarnię lub cukiernię, w której można kupić najlepsze rogale w powiecie krotoszyńskim.

Reklama

Skąd wywodzi się ten zwyczaj jedzenia rogali w Dzień Świętego Marcina? Swoje źródła ma jeszcze z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie - z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta, według Wikipedii, interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już na pewno w 1860 roku, kiedy to opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego. Jak czytamy na Wikipedii, popularna jest jednak legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Ranking na najlepsze rogale w powiecie krotoszyńskim

Na grupie facebookowej #wspieramkrotoszynskie zorganizowaliśmy głosowanie na cukiernię lub piekarnię w powiecie krotoszyńskim, w której można kupić najlepsze rogale. Łącznie na 16 pozycji oddano niemal 900 głosów. Czołówka naszego zestawienia zaczęła się zarysowywać już chwilę po uruchomieniu głosowania. Jeden z lokali jednak cieszył się największą popularnością. Prezentujemy zwycięzcę oraz pozostałą dwójkę najlepszych miejsc, w których można kupić rogale w powiecie krotoszyńskim.

 

Najlepsze rogale w powiecie krotoszyńskim - TOP 3

  1. Cukiernia Łyskawa - 504 głosy
  2. Piekarnia Wieczorek Sulmierzyce - 181 głosów
  3. Cukiernia Rodzinna Janusz Witek - 57 głosów
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy