Zwrot podatku z zagranicy: samemu, czy przy pomocy specjalistów?

Opublikowano:
Autor:

Zwrot podatku z zagranicy: samemu, czy przy pomocy specjalistów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Koniec roku podatkowego to czas, w którym zwroty podatku stają się jednym z ważniejszych tematów. Na początku nowego roku podatkowego wszystkim emigrantom, którzy wracają do kraju lub nadal pracują za granicą, zaleca się wszczęcie procedury zwrotu podatku. Chociaż rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to osoby, które powracają teraz do ojczyzny, nie muszą czekać do kwietnia. Proces zwrotu podatku można rozpocząć już teraz. Zastanów się, jak byłoby ci wygodniej - samodzielnie przeprowadzić procedurę zwrotu, czy raczej z pomocą specjalistów?

Procedura zwrotu podatku jest znana nie tylko tym, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii. Nadpłaty podatkowe w Polsce można odzyskać na tej samej zasadzie, bo istnieje wiele ulg, z których można skorzystać. Nadpłaty te często mogą sięgać nawet trzycyfrowych lub czterocyfrowych kwot. Bardzo podobnie wygląda zwrot podatku z Anglii – najpierw trzeba zadeklarować dochody. Jednak, jak powszechnie wiadomo, te procedury wymagają pewnej wiedzy, uwagi i czasu. Od czego zacząć, aby zwrot podatku z zagranicy przebiegał tak płynnie, jak to tylko możliwe?

Chcę samodzielnie przeprowadzić rozliczenie podatkowe – co powinienem wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka zwrot podatku może nie wydawać się skomplikowany, dopóki nie zacznie się kompletowanie dokumentów i „papierkowa robota”. Czasami problemem staje się nie tylko wypełnienie deklaracji, ale także zebranie wymaganych formularzy. Brakujące dokumenty wymagają skontaktowania się z pracodawcą lub brytyjskim urzędem skarbowym, dlatego czasami ten proces kończy się, zanim się zacznie. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić większą uwagę, jeśli chce się samodzielnie odzyskać nadpłacone podatki. 

  • Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 5 lat
Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii można uzyskać za ostatnie 5 lat pracy w tym kraju. Można odzyskać podatki lub nadpłaty niezależnie od tego, jak długo i u ilu pracodawców się pracowało. Jednak, aby obliczyć przynajmniej przybliżoną kwotę do zwrotu, trzeba wiedzieć, u kogo i jak długo się pracowało. Ponadto ułatwi to zebranie niezbędnych dokumentów.

  • Kontakt z pracodawcą w sprawie wymaganych dokumentów
Aby rozpocząć zwrot podatku z Wielkiej Brytanii, trzeba najpierw zebrać niezbędne dokumenty. Dlatego warto mieć kontakty do byłych pracodawców. Zwykle wymagana jest kopia formularzy P45 lub P60. Jeśli ich nie masz lub nie możesz ich otrzymać, możesz je zastąpić ostatnimi odcinkami wypłat ze wszystkich prac. Posiadanie kontaktów wszystkich pracodawców sprawi, że zebranie tych dokumentów będzie szybsze i łatwiejsze.

  • Zebranie wymaganych dokumentów
Aby zwrot podatku z Wielkiej Brytanii przebiegał tak płynnie, jak to tylko możliwe, najwięcej uwagi należy poświęcić formalnościom. Niektóre dokumenty wymagają kopii, a niektóre należy przesłać w oryginale. Przygotuj kopię swojego dokumentu tożsamości. Może to być zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Wystarczą również kopie numeru ubezpieczenia socjalnego oraz formularzy P60 i P45 otrzymane od pracodawcy. Wymagane są jednak oryginalne odcinki wypłat.

Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności lub samozatrudnienia, przygotuj kopię certyfikatu rejestracji w CIS UTR.

  • Sprawdzenie terminów przedawnienia
Pamiętaj, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jak w innych krajach. Jeśli nadal pracujesz w Wielkiej Brytanii, zadeklaruj swoje dochody po 5 kwietnia, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Trzeba też będzie się uzbroić w cierpliwość - zwrot podatku z Wielkiej Brytanii może potrwać od 2 do 4 miesięcy.

  • Dokładne wypełnienie zeznania podatkowego
Deklaracja podatkowa – jest to proces, który wymaga uważności, bo jest specyficzny i czasami skomplikowany.

Po wypełnieniu zeznania podatkowego i zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów, należy je umieścić w kopercie i przesłać listem poleconym do odpowiedniego organu podatkowego w Wielkiej Brytanii. Termin zwrotu podatku liczony jest od dnia wysłania dokumentów.

  • Obliczenie kwoty należącej się do zwrotu
Aby się dowiedzieć, jaka kwota zwrotu się należy, można ją obliczyć za darmo przy pomocy kalkulatora zwrotu podatku z zagranicy, który znajduje się w internecie. Znajomość chociażby przybliżonej wartości tej sumy daje poczucie spokoju i wiedzę, czego można się spodziewać za kilka miesięcy.

Kiedy skorzystać z pomocy specjalistów?

Jeśli zwrot podatku z Wielkiej Brytanii, nawet po przeczytaniu poradnika, wydaje się procesem zbyt skomplikowanym i czasochłonnym, to nie musisz rezygnować z jego przeprowadzenia. Istnieje wiele firm zajmujących się pośrednictwem w tej kwesti. Dla profesjonalistów, którzy robią to na co dzień, jest to zadanie o wiele prostsze.

Z pomocą certyfikowanych specjalistów będziesz mógł rozpocząć proces zwrotu podatku nawet bez wszystkich wymaganych dokumentów - oni postarają się o ich zdobycie, kontaktując się z Twoim pracodawcą. Ponadto będziesz mieć pewność, że Twoje zeznanie podatkowe zostanie złożone w prawidłowy sposób, a zwrot podatku z Wielkiej Brytanii nie potrwa dłużej niż powinien. Czasami opłata za pośrednictwo, w imię zaoszczędzonego czasu i wysiłku, przedstawia się jako całkowicie racjonalne i opłacalne rozwiązanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE