Zanim weźmiemy kredyt lub pożyczkę. O tym należy pamiętać

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Zanim weźmiemy kredyt lub pożyczkę. O tym należy pamiętać - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie o różne źródła pieniędzy, w tym o zaciągnięciu długu. Mało kto myśli o długoterminowych konsekwencjach tej decyzji. Kredyt i pożyczka, chociaż różnią się od siebie w kilku aspektach, łączy je jedno: poważne zawiązanie. Sprawdźmy, o czym musimy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o zadłużeniu się.

Różnice między kredytem a pożyczką

Zdarza się, że słów „kredyt” oraz „pożyczka” używamy wymiennie. Niestety jest to błąd semantyczny. Obu tych słów używamy do określenia dwóch odmiennych rzeczy, choć bezsprzecznie tym, co je łączy są pieniądze i zobowiązania. Zacznijmy od kredytu. Kredyt udzielić może bank w oparciu o prawo bankowe. Osoba chętna wziąć kredyt musi udać się do odpowiedniej placówki, gdzie wykwalifikowany pracownik przeprowadzi z nią wywiad. Zapyta nas między innymi o cel. Najczęściej pieniądze są nam potrzebne przy kupowaniu nieruchomości, auta bądź na poczet rozwoju firmy. Bank chętnie udzieli pomocy pod warunkiem, że uzyskamy zdolność kredytową, na którą trzeba sobie wcześniej zapracować. Modelowym klientem banku w takiej sytuacji jest szef dobrze prosperującej firmy. To on budzi największe zaufanie i wiarygodność; nie brakuje mu pieniędzy, ma stałe i bezpieczne źródło dochodów, toteż wiadomo, że spłaci swoje zobowiązania bez większych trudności. Teraz pytanie brzmi, co jeśli ktoś nie ma zdolności kredytowej, bo jest jeszcze zbyt młody? To główny powód, dla którego ludzie biorą pożyczki – udzielają ich nie banki, a firmy. Z tego powodu proces przyznawania pożyczki jest bardzo uproszczony i stosunkowo krótki, gdyż nie wymaga podawania celu, pieniądze zaś trafiają na wskazane konto nawet tego samego dnia. Każdy układ niesie ze sobą korzyści i ryzyko. W przypadku pożyczek są to wysokie odsetki. Dlatego, zanim na cokolwiek się zgodzimy, warto sprawdzić kalkulator odsetek pożyczki, by zorientować się, czy jesteśmy gotowi przyjąć na barki takie zobowiązanie.

Nowe przyzwyczajenia – pożyczki przez Internet

Czy jest coś, czego nie możemy kupić przez Internet? Niewątpliwie co roku ilość produktów i usług będzie się kurczyła. Już teraz popularnością cieszą się pożyczki online, które dzięki odpowiednim narzędziom umożliwiają szybkie porównanie ofert pożyczkodawców. Dzięki temu możemy posegregować poszczególne oferty wedle interesujących nas parametrów (na przykład wysokość pożyczki, które może się wahać od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych). Absolutnie istotą tutaj sprawą jest kwestia okresu spłacania pożyczki. Niektóre firmy pozwalają na spłatę długu w ciągu paru lat, inne wymagają tego już po okresie miesiąca. Chęć wzięcia pożyczki musi się wiązać z pytaniem, jak szybko bylibyśmy w stanie zwrócić kwotę wraz z jej odsetkami.

Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Przed podpisaniem umowy należy wiedzieć, że istnieje coś takiego jak spirala zadłużenia. Branie chwilówek tylko po to, by spłacić wcześniejsze długi, jest drogą donikąd. Jeśli z trudem żyjemy od pierwszego do pierwszego, wzięcie nawet małej kwoty, może być początkiem końca. Jeśli na tym etapie nie mamy tak zwanej poduszki finansowej, lepiej nauczyć się oszczędzać niż brać na siebie finansowe zobowiązania. Tutaj musimy być uczciwi wobec siebie samych, żeby nie popaść w tarapaty. Natomiast pożyczka 3000 zł lub na nieco większą kwotę może być krótkotrwałym wspomożeniem w przypadku osób zarabiających dobrze, o stałych dochodach, które już na teraz potrzebują szybko pieniędzy. I oczywiście mają świadomość tego, że będą w stanie spłacać na bieżąco raty.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy