„Teraz jest najlepszy moment, żeby kupić nowe mieszkanie” – niedługo skoki cenowe na rynku pierwotnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Teraz jest najlepszy moment, żeby kupić nowe mieszkanie” – niedługo skoki cenowe na rynku pierwotnym - Zdjęcie główne

Materiały partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Polska mieszkaniówka obecnie przeżywa kolejny boom – mimo kryzysu spowodowanego wyhamowaniem gospodarki w początkowym okresie pandemii, popyt na nowe nieruchomości mieszkaniowe wcale nie zmalał, a nawet odczuwalnie wzrósł.

W okresie pandemii polskie banki poluzowały kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, co jeszcze bardziej napompowało popyt. Jako efekt – niedobór podaży, nadmiar popytu i coraz wyższe ceny. Obecnie jesteśmy u progu kolejnych podwyżek – o tym zgodnie mówią analitycy rynku oraz deweloperzy.

Dlaczego tak się dzieje i na co czekać w najbliższym czasie? Opowiadamy na podstawie digestu sporządzonego przez zespół portalu inwestycji mieszkaniowych Korter.

Nowe podwyżki – dlaczego?

Ponowne podniesienie stop procentowych na kredyty mieszkaniowe miało przynieść jeśli nie spadki cenowe, to przynajmniej zatrzymanie wzrostu stawek – jednak tak się nie stało.

W grę wszedł nowy czynnik, który jesienią 2021 ukształtował całą gospodarkę – inflacja. Jak wiadomo, każdy taki przypadek ciągnie za sobą wzrost cen, szczególnie w branżach nacechowanych wysokim popytem.

Jednak głównym problemem jest nie inflacja, tylko wzrost cen materiałów budowlanych – mówią eksperci. W przypadku niektórych kluczowych produktów są to podwyżki rzędu 90-120%. To z kolei znowu wywinduje ceny nowych mieszkań oraz wydłuży czas ich realizacji.

Problem z materiałami równa się wzrost cen nieruchomości

Według danych Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa działające w branży elewacyjnej oraz kształtującej zasady nowoczesnego budownictwa, w ciągu roku doszło do 120-procentowego wzrostu cen styropianu – materiału najczęściej używanego do ocieplania budynków. Przyczyną takiej drożyzny jest brak polistyrenu – surowca, z którego produkuje się styropian. Wełna elewacyjna również zdrożała o 90%, a ponadto trzeba dłużej czekać na jej dostawy. 

Obawiając się sytuacji, w której zabraknie im materiałów, firmy budowlane kupują materiały na zapas, powoli wyczerpując magazyny, co może spowodować kolejne wzrosty cenowe.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji mówią, że już mieli do czynienia z podobną sytuacją rok temu, lecz wtedy dynamika inflacji była dużo niższa, niż obecnie.

Kiedy kupować mieszkanie

Prognozy ekspertów co do normalizacji sytuacji finansowej i ustania inflacji są różne. Analitycy rynku nieruchomości zaś zgadzają się w jednym – ceny mieszkań nie przestaną rosnąć, niezależnie od tego, jak szybko ustabilizuje się pieniądz i kiedy przestaną iść w górę ceny materiałów budowlanych. Te dwa czynniki jedynie przyczynią się do dodatkowych podwyżek, nasilając ogólną tendencję wzrostową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy