Światowy Dzień Mokradeł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Zmiany klimatu, lata ubogie w deszcz i śnieg przyczyniają się do niedoborów wody w przyrodzie. Dostrzegają to również krotoszyńscy leśnicy, którzy podejmują różnorodne działania w celu zatrzymywania wody i ochrony istniejących mokradeł.

Wielkopolska bardzo silnie odczuwa pogłębiające się problemy wodne. Powszechnie mówi się, że nasz region stepowieje. Aby przeciwdziałać tym procesom Nadleśnictwo Krotoszyn już od wielu lat włącza się w kolejne programy małej retencji i buduje różne urządzenia zapobiegające odpływowi wody opadowej. Najczęściej są to zastawki na rowach melioracyjnych i różnego rodzaju zbiorniki wodne.

W ubiegłym roku zakończyliśmy prace związane z poprawą warunków wodnych w leśnictwach Starylas, Jelonek i Bażantarnia. Zbudowaliśmy 16 zastawek i dwa zbiorniki wodne. W samych stawach będziemy mogli zmagazynować prawie 8 tysięcy metrów sześciennych wody, a dodatkowo każda z zastawek będzie zatrzymywała odpływ powierzchniowy, dzięki czemu więcej wody zostanie w lesie.


Również dzięki naszym działaniom odżył Mszar Bogdaniec, który był już skrajnie zagrożony ze względu na doskwierający mu brak wody. Złożyliśmy wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na wykonanie prac niezbędnych dla uratowania torfowiska, który został rozpatrzony pozytywnie. Rozważne działania pod czujnym okiem specjalisty herpetologa spowodowały, że na mszar wróciło życie. Znowu łanowo zakwitła wełnianka, a wiosną i latem można zasłuchać się w niesamowite koncerty przyrody.


Jednak nie spoczywamy na laurach i wraz z 15 innymi nadleśnictwami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu rozpoczynamy kolejny projekt pn. „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększanie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód”. Dzięki współpracy i dofinansowaniu z Funduszy Norweskich i EOG za kwotę ponad 3 milionów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wybudujemy 72 progi i 34 zastawki oraz wyremontujemy 5 zastawek i 16 przepustów. Łącznie to 127 działań w czasie trzech lat. Z tego na terenie naszego nadleśnictwa powstaną 4 progi piętrzące oraz 1 nowa zastawka. Dodatkowo odnowimy 4 już istniejące zastawki i wykonamy niezbędne prace ziemne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE