Reklama

Przyjaźń – jak rozpoznać, że jest prawdziwa?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Przyjaźń – jak rozpoznać, że jest prawdziwa? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Przyjaźń jest czymś wyjątkowym. To relacja co najmniej dwojga ludzi, którzy zawsze mogą na sobie polegać. Przyjaźń to doskonała baza dla rozwoju głębszych uczuć. Jednakże już sama w sobie jest pięknym i wspaniałym doświadczeniem. Czym jest przyjaźń i jak rozpoznać, że to jest właśnie to? Sprawdź, czy masz prawdziwego przyjaciela. 

Reklama

Czym jest prawdziwa przyjaźń? 

Przyjaźń polega na wzajemnym zaufaniu. W obecności przyjaciela nie musimy niczego udawać – możemy być w 100% sobą. Jesteśmy pewni, że przyjaciel zatrzyma nasze sekrety wyłącznie dla siebie. Możemy powiedzieć mu o wszystkim, bez obawy, że podda nas wnikliwej ocenie. Przyjaźń wiąże się również z troską. Nigdy nie będzie tak, że taka osoba o tobie zapomni albo będzie chciała spotykać się niezwykle rzadko. Przyjaciel to realne wsparcie – zawsze jest gdzieś w pobliżu z dobrą radą i wyciągniętą ręką ratownika, który wyciągnie nas z opresji.

Najtrwalsza i głęboka przyjaźń jest najczęściej między dwojgiem ludzi, chociaż zdarza się, że powstają grupy przyjaciół. Wybitne osoby tego świata często wysuwały trafne wnioski na temat przyjaźni. Warto wymienić tutaj kilka osób i ich cytaty o przyjaźni.

  • Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: Co! Ty też? Myślałem, że jestem jedynym. – S. C. Lewis                               
  • Prawdziwa przyjaźń przychodzi, gdy cisza między dwojgiem ludzi jest wygodna. – David Tyson
  • Prawdziwy przyjaciel nigdy nie stanie ci na drodze, chyba że idziesz w dół. – Arnold H. Glasgow
  • Powolnie poznawaj przyjaźń; ale kiedy ją poznasz, kontynuuj stanowcze i stale – Sokrates
Cytaty o przyjaźni mówią wiele prawdy o tej relacji. Wiele z nich wynika z osobistych doświadczeń i refleksji. Albowiem prawdziwa przyjaźń nigdy nie zawodzi i warto wiedzieć, jak rozpoznać zamiary drugiej strony. 

Prawdziwy przyjaciel patrzy w tę samą stronę

Wiele przyjaźni opartych jest na tych samych poglądach. Osoby te są zgodne na wielu płaszczyznach, co później bardzo często kończy się zacieśnieniem więzi. Trudno jest połączyć dwie osobowości o zupełnie różnych, skrajnych stylach życia i sposobach patrzenia na świat. Wymagałoby to sporo wysiłku, nierzadko wyrzeczeń. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe, ale podobne refleksje i przemyślenia na konkretne tematy zdecydowanie łączą i są świetną bazą do rozkwitu przyjaźni. 

Prawdziwa przyjaźń to równowaga sił

W prawdziwej przyjaźni rozkład sił rozłożony jest po równo. Każda ze stron tyle samo czerpie z relacji, jak i wkłada podobną ilość energii w jej nieustanny rozwój. Gdy tylko jedna osoba wkłada w budowanie relacji mnóstwo czasu, a druga jest zupełnie bierna, to wiedz, że taki duet na pewno nie będzie prawdziwą przyjaźnią. Podobnie ma się sprawa z obecnością. Aby zbudować solidne fundamenty, należy ze sobą przebywać, poznawać wzajemnie siebie i swoje potrzeby. Dobre słowo każdego dnia to ogromne wsparcie. Trafione komplementy podbudowują i uskrzydlają drugą stronę. Najważniejsze jest to, aby każda ze stron czuła duże oparcie. 

Prawdziwa przyjaźń ciągnie nas do góry

Nawet jeżeli będziemy w najgorszym momencie swojego życia, prawdziwy przyjaciel wciąż będzie obok. Nie musi wiele mówić, wystarczy obecność i troska. W przyjaźni wspólne milczenie ma ogromne znaczenie. Ta cisza nie jest niezręczna, a jest wręcz potrzebna. Jeśli ufamy drugiej osobie bezgranicznie, to nie boimy się oceny, niezależnie od tego, jaka ona będzie. Przyjaźń nie polega tylko na głaskaniu po głowie – właściwa osoba wie, co będzie dla nas najlepsze – nawet jeżeli, prawda okaże się bolesna. 

Prawdziwych przyjaciół wiele łączy, dlatego można śmiało rzec, że znają się i rozumieją jak dwa łyse konie. Brak konieczności werbalnego przekazu jest dowodem na wyjątkowość relacji. Prawdziwego przyjaciela nie musimy prosić o uwagę – zawsze o nas pamięta, zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. Nie znika, gdy dzieje się źle w naszym życiu, staje na naszej drodze i próbuje podać rękę. Działa to w dwie strony.

Prawdziwa przyjaźń nie zazdrości

Słowem podsumowania należałoby wspomnieć, że prawdziwa przyjaźń motywuje do działania. Przyjaciel cieszy się z naszych sukcesów, a w razie porażki daje kopa do działania. Zawsze pomaga i nie zostawi nas w trudnych chwilach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy