reklama
reklama

Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Skąd się bierze drewno?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Skąd się bierze drewno? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane 21 stycznia, już po raz trzydziesty, odbędzie się Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To ważne wydarzenie na europejskim rynku drzewnym. Czym charakteryzuje się drewno wystawione do sprzedaży? Skąd się bierze? Jak jest przygotowywane?
reklama

Drewno przeznaczone na licytację pochodzi z normalnych cięć przewidzianych w zatwierdzonym przez ministra Planie Urządzenia Lasu. Nigdy nie wyszukuje się najcenniejszych drzew w miejscach niezaplanowanych do użytkowania. Wyjątkowość tego drewna jest efektem cech genetycznych, specyficznych warunków przyrodniczych oraz pracy wielu pokoleń leśników.

Dębina oferowana w trakcie aukcji odznacza się równomiernym wąskim usłojeniem, jednorodną barwą i nielicznymi niewielkimi wadami widocznymi na korze. Wąskosłoistość znacznie ułatwia obróbkę skrawaniem, gdyż drewno takie jest bardziej plastyczne. To ważne, ponieważ większość surowca jest przeznaczana na okleinę, czyli skrawana płasko na cienkie, zwykle poniżej 1mm grubości, płaty. Jednorodna barwa gwarantuje powtarzalność rysunku w większej partii drewna. Brak wad lub ich niewielka liczba wpływa na wydajność surowca i jakość produktu.

Aby podkreślić wyjątkowość drewna dębowego pochodzącego z płyty krotoszyńskiej, zarejestrowano znak towarowy „DĄB KROTOSZYŃSKI” nabijany na kłodach sprzedawanych w czasie aukcji.

Potwierdza on źródło pochodzenia drewna, a tym samym wskazuje jego specyficzne cechy. Znakiem tym może być oznaczane drewno pochodzące z nadleśnictw: Jarocin, Krotoszyn, Piaski i Taczanów.

Proces wyboru drewna na aukcję rozpoczyna się na rok przed ścięciem. To wtedy, w każdym fragmencie lasu, z którego w następnym roku będzie pozyskiwane drewno, sporządza się tzw. szacunki brakarskie. W ramach tej czynności leśniczy wstępnie wybiera drzewa do przeznaczenia na giełdę. Przed rozpoczęciem cięć, drzewostany, w których wskazano potencjalne drewno cenne, wizytowane są przez brakarzy regionalnych z poznańskiej dyrekcji. To oni zatwierdzają wybór leśniczego. Drzewa przeznaczone na aukcję ścina się jesienią, zwykle w listopadzie.

Po ścięciu drzew każde z nich oceniane jest po raz trzeci. Brakarze dokładnie oglądają każdą sztukę i starannie manipulują drewno, czyli wycinają tę część pnia, która trafi na plac giełdowy.

Po zakończeniu tej czynności drewno przewozi się do miejsc ekspozycji. Kłody są tu grupowane w losy o podobnych wymiarach i jakości. Układa się je starannie na legarach, aby można było je dokładnie obejrzeć, a następnie usuwa się zanieczyszczenia i odświeża czoła. Na czołach nabija się wymiary, numer sztuki i ewentualny znak towarowy. Tak przygotowane drewno jest udostępniane kontrahentom.

Na potrzeby aukcji przygotowuje się specjalny katalog, w którym opisane są wszystkie sztuki przeznaczone do sprzedaży.

Ciekawostką jest fakt, że nasze dęby „przywędrowały” do Krotoszyna z Półwyspu Bałkańskiego.

Potwierdziły to wielokrotne badania DNA w najstarszych drzewostanach dębowych Nadleśnictwa Krotoszyn. Uważa się, że jest to jedną z przyczyn wstępowania tu tak gonnych (długich) i dobrze oczyszczonych (pozbawionych gałęzi) pni, wąskich słojów rocznych oraz ciekawego rysunku i barwy drewna. Wąskosłoistość wynika również z właściwości gleb krotoszyńskich. Drzewa w naszych lasach mogą korzystać tylko z wody opadowej, ponieważ glina nie pozwala na dostęp do wody gruntowej. Z tego powodu krotoszyńskie dęby wykształcają płaskie systemy korzeniowe (podobnie jak świerk), a co za tym idzie są bardzo wrażliwe na brak opadów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama