Malowanie ścian krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Malowanie ścian krok po kroku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane

Decydując się na malowanie pomieszczeń samodzielnie, trzeba pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie gwarantuje otrzymanie doskonałego efektu końcowego. Jest to bardzo ważne, bo każda aranżacja wnętrz opiera się na dobrze dobranej i fachowo wykonanej kolorystyce ścian.

Niezbędne akcesoria malarskie

Do malowania dużych i płaskich powierzchni najlepiej użyć wałka, który pozwoli na dokładne, równomierne i szybkie pokrycie ścian. Wałki malarskie kategoryzuje się ze względu na rodzaj włosia. Te krótkie (6-10 mm) najlepiej nadają się do malowania gładkich ścian, do tynków i tapet strukturalnych przeznaczone są wałki średnie (13-15 mm), a długie (19-30 mm) wykorzystuje się do powierzchni chropowatych. W wysokich pomieszczeniach pracę przyspieszy użycie teleskopu do wałka. Do prac wykończeniowych (malowania rogów, kaloryfera czy wnęk okiennych) stosuje się określony rodzaj pędzla. Przy remoncie, trzeba pamiętać również o zabezpieczeniu podłogi, mebli i gniazdek, w tym celu należy zaopatrzyć się w folię i taśmę malarską. Wiele niezbędnych akcesoriów do malowania można znaleźć w sklepach internetowych. Cały osprzęt malarski wraz z różnymi rodzajami farb znajduje się np. na: budowlany.eu. Korzystanie ze sprzedaży online ułatwia robienie zakupów i pozwala zaoszczędzić czas.

Odpowiednie podłoże

Przed nałożeniem farby, trzeba właściwie przygotować ściany. Jeśli powierzchnia pyli lub kurzy, należy ją najpierw zagruntować. W przypadku widocznych plam, można zeszlifować powierzchnię papierem ściernym, albo wywabić przebarwienia specjalnym preparatem. Zdarza się również tak, że tynk nie jest już pierwszej jakości i odchodzi od ściany, wówczas nie pozostaje nic innego jak skucie tego fragmentu powierzchni i położenie nowego podkładu. Jeśli pomieszczenie jest wytapetowane można zedrzeć tapetę, albo zdecydować się na jej pomalowanie.  

Przygotowanie farby

Przed przystąpieniem do malowania trzeba mocno wstrząsnąć pojemnikiem i wymieszać zawartość puszki lub wiaderka. Użycie niewymieszanej farby spowoduje rozwarstwianie się pigmentu i nierówny koloryt na ścianach. Pierwszym elementem, który pokrywa się farbą w pomieszczeniu jest sufit. Później trzeba pomalować zakamarki: rogi, ścianę za kaloryferem, przestrzeń przy gniazdkach, albo przy framugach. Na koniec zostaje pomalowanie ścian wałkiem. Każdą warstwę farby należy prowadzić w jednym kierunku. Bardzo pomocne przy malowaniu jest użycie korytka na farbę, które pozwala łatwo nabrać odpowiednią ilość emulsji na wałek. Tego typu praca remontowa powinna się odbywać w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza i wilgotności około 60%. Dzięki tym parametrom farba będzie schła w odpowiednim tempie, nie tworząc smug.  

Przed przystąpieniem do samodzielnego odnawiania pomieszczeń, warto znać podstawowe zasady malowania ścian. Ta wiedza pozwoli uniknąć rozczarowania końcowym efektem i widocznie ułatwi i przyspieszy pracę. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE