reklama
reklama

Jaka jest symbolika koguta w kulturze?

Opublikowano:
Autor:

Jaka jest symbolika koguta w kulturze? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Tak jak i w przypadku innych zwierząt, a także zjawisk przyrody, ludzie z powodu wrodzonej ciekawości od niepamiętnych czasów zadawali sobie liczne pytania – a między innymi „Dlaczego kogut pieje?”.
reklama

Jak kogut był postrzegany na przestrzeni wieków?

Kogut na przestrzeni wieków był wieloznacznie interpretowany. Działo się tak zarówno w symbolice, jak i ikonografii. Od czasów antycznych był symbolem czujności, ponieważ z oczywistych powodów kojarzony był ze zwiastunem początku dnia i przezwyciężeniem ciemności. W późniejszych wiekach, poprzez m.in. literaturę czy kulturę kogut nabrał wielu innych znaczeń. Mimo tych wszystkich skojarzeń odpowiedź na pytanie dlaczego kogut pieje została owiana tajemnicą.

Kogut i jego znaczenie dla ludzkości

Kogut praktycznie na całym świecie był towarzyszem ludzi. Informował o nadejściu dnia i wstającym słońcu, co było bezcenne w czasach, gdy nie było żadnych innych budzików. Mimo iż ludzie nie wiedzieli, dlaczego kogut pieje, doceniali jego pomoc i bezcenne towarzystwo. Będąc tak ważnym elementem społeczności i cywilizacji, trudno mu było nie zasłużyć na pozostanie symbolem – zwłaszcza biorąc pod uwagę naturę ludzką pełną ciekawości i skłonną do tworzenia fantastycznych historii.

Symbolika koguta w kulturze europejskiej

Niezależnie od poglądów należy przyznać, że Biblia jako księga była jednym z najważniejszych fundamentów obecnej cywilizacji Zachodu. Z tego tekstu liczącego sobie ponad dwa tysiąclecia pochodzi wiele legend, a także przysłów towarzyszących wielu kulturom po dziś dzień. Jednym z symboli rodem z Biblii jest oczywiście kogut. Do dziś symbol ten towarzyszy ludziom. Stało się tak za sprawą chrześcijaństwa i jego nauk na przestrzeni wieków. Kogut w Biblii występuje jako symbol w najważniejszych wydarzeniach życia Jezusa Chrystusa. Symbolizuje nieubłagane przemijanie, a także kojarzy się z trzykrotnym wyparciem się Jezusa, jakiego dopuścił się jeden z jego najbardziej oddanych apostołów – Piotr. 

To spowodowało, że na ziemiach, na których chrześcijaństwo miało jakiekolwiek wpływy, kogut do dzisiaj pozostaje ważnym symbolem. Zaobserwować go można na dachach domów. Sylwetka koguta zdobi wiatrowskazy i umieszcza się ją tam właśnie na pamiątkę biblijnego wydarzenia.

Kogut jako symbol wśród kultur afrykańskich

W symbolice wielu plemion Afryki Środkowej kogut oprócz symboliki powszechnie występującej na całym świecie jest także symbolem wojowników, a także męstwa i atrakcyjności. Po dziś dzień zachowały się tańce plemienne symbolizujące gody różnych ptaków a między innymi kogutów. Mężczyźni zakładają na siebie kolorowe stroje, których bogate zdobienia mają za zadanie imitować nastroszone pióra ptaków. Pokrywają twarze, a w niektórych przypadkach nawet całe ciała malowidłami, których kolory także mają podnosić ich męstwo i atrakcyjność poprzez naśladowanie barw ptaków najbardziej męskich i walecznych w swojej symbolice.

Symbol i rola koguta w Ameryce Południowej

W krajach Ameryki Łacińskiej kogut po dziś dzień jest bardzo ważnym i ciągle żywym symbolem. Podobnie jak w Afryce symbolizuje męstwo, waleczność i odwagę. Koguty występują nawet w prestiżowych gazetach sportowych. 

W niektórych z tych krajów koguty są zawodnikami na ringach mniej lub bardziej popularnych walk kogutów. Traktowane są niczym gladiatorzy czy olimpijscy czempioni, a w krajach takich jak Nikaragua czy Panama walki kogutów są niemal sportem narodowym. Koguty pojawiają się tam nawet na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów sportowych.

Kogut we współczesnym języku

W języku współczesnym także można zauważyć, jak ludzkość postrzegała koguty przez lata. Widać to w języku polskim, a najbardziej dosłownie i niestety w tym przypadku wulgarnie w języku angielskim, w którym słowo kogut oznacza także męski narząd płciowy. Echa prastarych wierzeń odbijają się nawet w czymś tak prozaicznym i prymitywnym jak wulgaryzmy naszych czasów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama