Reklama

Polski Ład. Zwolnienie z PIT nie dla uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: śr, 2 mar 2022 17:22
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Polski Ład. Zwolnienie z PIT nie dla uchodźców z Ukrainy - Zdjęcie główne

Wojna rosyjsko - ukraińska zmieniła wiele przepisó. Czy czas na ustawę podatkową? | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Każdy Polak po powrocie do kraju ma prawo od 2022 r skorzystać z tzw. „ulgi na powrót”, aż do ponad 85 tys. zł rocznie. Podobnie Ukrainiec mieszkający i pracujący w naszym kraju. Jednak większość uciekinierów z pogrążonej w wojnie Ukrainy na tę ulgę nie ma szans.

Reklama

Wprowadzony od początku stycznia tego roku Polski Ład zaoferował m.in. „ulgę na powrót”, czyli zwolnienie z podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł włącznie. Przepis ten ma jednak taką konstrukcje, że ulga nie obejmie Ukraińców, którzy przyjeżdżaja teraz do naszego kraju w związku z wojną rosyjsko – ukraińską. Skorzystają z niej jedynie Ukraińcy z Kartą Polaka lub ci, którzy mieszkali w Polsce przez pięć lat.

Dla kogo „ulga na powrót”?

Ulga na powrót zakłada, że podatnicy, którzy przez trzy poprzednie lata nie mieli miejsca zamieszkania w Polsce, a przeniosą się tu na stałe, mogą przez następne cztery lata (liczone od początku roku powrotu bądź od początku roku następnego) nie płacić podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie.

Z ulgi na powrót skorzystają przede wszystkim Polacy powracający z emigracji, osoby mające Kartę Polaka obywatele krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej. Zwolnienie przysługuje również osobom, które nieprzerwanie przez trzy lata miały miejsce zamieszkania na terytorium UE, EOG, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Chile, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii, Korei Płd., Wielkiej Brytanii i USA. Ze zwolnienia skorzysta też mieszkaniec jakiegokolwiek kraju, który mieszkał w Polsce nieprzerwanie przez pięć lat poprzedzających okres ostatnich trzech lat.

Co z uchodźcami z Ukrainy?

Część Ukraińców ma kartę Polaka, a więc będą oni mieli prawo skorzystać z nowej ulgi. Tak samo osoby, które wcześniej mieszkały w Polsce już przez pięć lat (poprzedzających okres ostatnich trzech lat) lub przez trzy lata mieszkały na terytorium UE, EOG, Kanadzie lub innego kraju wymienionego wprost w przepisie. Dla pozostałych, którzy żadnego z tych warunków nie spełnią, nowa ulga jest niedostępna. Eksperci apelują do resortu finansów o jak najszybsze zmiany legislacyjne.

- Rozszerzenie zakresu zwolnienia z PIT miałoby istotne znaczenie humanitarne i moralne. Mogłoby być szansą zwłaszcza dla osób, które w wyniku wojny utraciły cały swój majątek – mówi dziennikowi* Piotr Leonarski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii B2R Law Jankowski Stroiński Zięba i Partnerzy.

Jak podkreślją eksperci, nieuwzględnienie Ukrainy mogło być zrozumiałe na etapie tworzenia Polskiego Ładu, bo mieszkańcy tego państwa i tak emigrowali do Polski. Obecnie jednak sytuacja jest inna i pobieranie podatku od osób nieposiadających Karty Polaka, ale będących ofiarami wojny, jest zdaniem prawnika  niesprawiedliwe. W jego ocenie najprostszym rozwiązaniem byłoby dopisanie Ukrainy do listy krajów wymienionych w art. 21 ust. 43 pkt 3 lit. b ustawy o PIT.

* źródło: Dziennik Gazeta Polska

oprac. na podstawie: businessinsider.pl

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy