reklama
reklama

Zbliża się matura próbna. Czy jest obowiązkowa?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. red.

Zbliża się matura próbna. Czy jest obowiązkowa? - Zdjęcie główne

Egzamin próbny odbędzie się w terminie od 6 do 8 grudnia 2023 r. | foto arch. red.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Centralna Komisja Egzaminacyjnej podała termin matury próbnej. Już wkrótce młodzież będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę na pół roku przed majowym wyzwaniem.
reklama

W roku szkolnym 2023/2024 matura próbna odbywać się będzie w dniach 6-8 grudnia 2023. Jak poinformowała Centrala Komisja Egzaminacyjna, jest to dla szkół termin obligatoryjny, ale to, czy dana placówka podejmie się organizacji sprawdzianu, zależy od dyrekcji. 

Grudniowy sprawdzian przez majowym egzaminem dojrzałości 

Oznacza to, że matura próbna nie jest obowiązkowa. Jeśli jednak dana placówka średnia zdecyduje się na taki sprawdzian próbny, musi podporządkować się wyznaczonym przez CKE terminom. A wyglądają one następująco:

  • 6 grudnia br. (środa) godz. 9.00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
  • 7 grudnia br. (czwartek) godz. 9.00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
  • 8 grudnia br. (piątek) godz. 9.00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
 

Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną udostępnione na tyle wcześnie, aby umożliwić dyrektorom szkół powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów uczestniczących w tym teście w szkole

– informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole. 

Sprawdzian próbny, ale zasady takie, jak na maturze. Co z ocenami? 

Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjne, podkreśla, że przeprowadzenie próbnej matury jest dobrowolne. Jeżeli jednak szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, to powinien on być przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu. To znaczy, że powinien się on rozpocząć o danej godzinie, a uczniowie samodzielnie powinni rozwiązać zadania, które znajdą się na arkuszu egzaminacyjnym. 

Test diagnostyczny powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą

– wyjaśnia dyrektor Smolik.

Jak zauważa Marcin Smolik, niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej przez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Wyniki próbnej matury mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu materiału, które wymagają szczególnej uwagi.

– Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji

– uspokaja dyrektor Marcin Smolik. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama