reklama
reklama

Rewolucja w urzędach. Muszą pracować do godziny 18. Jak często?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PJM

Rewolucja w urzędach. Muszą pracować do godziny 18. Jak często? - Zdjęcie główne

Urzędy obsługujące interesantów muszą teraz pracować w wybrane dni w godzinach 8-18. Nie chodzi jednak o wszystkie placówki. | foto PJM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Koniec z braniem urlopu, by załatwić ważną sprawę w urzędzie. Od połowy listopada obowiązują przepisy, które nakazują urzędom pracować co najmniej jeden dzień w tygodniu do godziny 18.
reklama

Większość urzędów pracuje w godzinach 7-15 lub 8-16. Dokładnie tak samo, jak większość Polaków. Dlatego jeśli ktoś chce załatwić sprawę, musi albo wziąć urlop, albo spróbować zrobić to wcześnie rano, tuż przed pracą. Na ten drugi pomysł wpada jednak tyle osób, że zwykle rano stoi się w gigantycznej kolejce. Nowe przepisy mają jednak ułatwić życie petentom. Co dokładnie się zmieniło? 

W urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, dyrektor generalny urzędu ustala czas pracy urzędu (…) w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8.00 a godziną 18.00 – czytamy w zarządzeniu nr 525 Prezesa Rady Ministrów.

Dokument nie precyzuje, w jaki dzień tygodnia urzędy mają pracować dłużej. Szef każdej placówki ustala to indywidualnie. W drugiej połowie listopada na stronach internetowych niektórych urzędów pojawiły się informacje o zmianie godzin pracy. Odgórny wymóg takie informacji pojawił się w powiatowych inspektoratach weterynarii. I tak o dłuższej pracy – zwykle w poniedziałek – informują np. PIW w Jarosławiu, Toruniu, Gołdapi, Piasecznie czy Gorzowie Wielkopolskim.

W tych urzędach załatwisz sprawy do godziny 18

Przepis nie dotyczy jednak wszystkich urzędów. Chodzi bowiem o te należące do korpusu służby cywilnej. Na poziomie rządowej administracji terenowej to:

  • urzędy wojewódzkie,
  • wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii,
  • regionalne dyrekcje ochrony środowiska,
  • wojewódzkie i powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego,
  • komendy policji,
  • komendy państwowej straży pożarnej,
  • kuratoria oświaty,
  • urzędy i izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej,
  • urzędy statystyczne,
  • wojskowe komendy uzupełnień, wojewódzkie sztaby wojskowe,
  • urzędy górnicze.
W skład służby cywilnej nie wchodzą natomiast pracownicy samorządu terytorialnego.

- Obowiązek otwarcia urzędu w godzinach 8-18 dotyczy jedynie zadań, które związane są z obsługą interesantów. Dyrektor generalny urzędu dokonuje ostatecznej oceny, czy w danym urzędzie są realizowane zadania, które uzasadniają konieczność otwarcia do godz. 18 – wyjaśnia nam w mailu Centrum Informacyjne Rządu. 

 W praktyce wiele urzędów już od dłuższego czasu ma wyznaczony przynajmniej jeden dzień dłuższej pracy. Tak funkcjonują np. wydziały paszportowe. Jak informuje na swojej stronie Podkarpacki Urząd Wojewódzkich, jego oddziały paszportów w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu we wtorki pracują w godzinach 10-18. Teraz będą musiały rozpocząć pracę o godz. 8. Z kolei np. Lubelski Urząd Wojewódzki jeszcze nie zmienił godzin pracy.

- Jest to podyktowane koniecznością przeprowadzenia szczegółowej analizy zadań realizowanych w poszczególnych komórkach organizacyjnych, wymaga również uzgodnienia dyrektora generalnego urzędu z organizacjami związkowymi działającymi przy LUW w Lublinie, celem zmiany regulaminu pracy - informuje nas Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa Wojewody Lubelskiego. - Biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia sprawnego wykonywania zadań związanych z obsługą interesantów Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, wprowadzenie takiego rozwiązania będzie miało korzystny wpływ na funkcjonowanie administracji publicznej, a przede wszystkim przyczyni się do wzrostu satysfakcji interesantów - dodaje.

Zarządzenie daje też dyrektorowi urzędu prawo wyznaczenia pracy zmianowej między godziną 6 a 6 następnego dnia, jeśli uzna, że dane stanowisko jest szczególnie ważne dla interesantów.

Urząd zamknięty w środku tygodnia? Zapraszamy w sobotę 

Nowe przepisy konkretyzują również konieczność odrabiania dni wolnych. Jeśli np. z powodu święta urząd jest zamknięty w środku tygodnia, będzie musiał odpracować to w sobotę.

- W przypadku wyznaczenia dla danego urzędu przez Prezesa Rady Ministrów dnia wolnego od pracy, dyrektor generalny urzędu wyznacza dniem pracującym w zamian za dzień wolny sobotę przypadającą w tym samym okresie rozliczeniowym lub w następnym – wyjaśnia na LinkedInie Andrzej Domalewski, prawnik z Wrocławia.

Dyrektor musi poinformować interesantów o pracującej sobocie przynajmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama