reklama
reklama

Chorujemy, czy nam się nie chce? ZUS zdradził, z jakich powodów najczęściej chodzimy na zwolnienia [RANKING]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Chorujemy, czy nam się nie chce? ZUS zdradził, z jakich powodów najczęściej chodzimy na zwolnienia [RANKING] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Najczęstszą przyczyną absencji polskich pracowników były choroby układu oddechowego. Jak wygląda cała lista? Przeglądaj galerię. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i Świat Polacy coraz częściej chorują czy po prostu... nie chce im się pracować? Szokujące dane za początek roku – w styczniu i lutym do ZUS-u wpłynęło przeszło pięć milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku jest to wzrost aż o 16,1 proc.!
reklama

Z najnowszych danych ZUS wynika, że najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. Natomiast z powodu COVID-19 w styczniu i lutym 2023 r. zarejestrowano 66,2 tys. zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 435,7 tys. dni. Jak to wygląda w szczegółach? 

ZUS ujawnia dane. Kobiety częściej na zwolnieniu lekarskim 

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, poinformowała, że w lutym 2023 r. zarejestrowano 2,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 24 mln dni – jak to określają urzędnicy – absencji chorobowej. Powodem były zarówno choroby, jak i opieka nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. W porównaniu ze styczniem tego roku liczba ta spadła o 12,9 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich – o 9,9 proc. – Natomiast w porównaniu z lutym 2022 r. wzrosła zarówno liczba dni nieobecności – o 7,1 proc. – jak i liczba zaświadczeń lekarskich – o 15,5 proc. – mówi prezes ZUS. 

Jak się okazuje, od stycznia do lutego 2023 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 4,1 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń – 42,5 mln. Natomiast łączna liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy to 5,1 mln. 

Ponad 43 proc. zwolnień chorobowych to te do 5 dni 

W analizowanym okresie wystawiono: na okres od 1 do 5 dni – 43,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby, w tym 5,3 proc. zaświadczeń jednodniowych, na okres od 6 do 10 dni – 25,2 proc. ogółu zaświadczeń, a na okres od 11 do 30 dni - 27,4 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich

– wylicza szefowa ZUS  i dodaje, że częściej chorowały kobiety (55,6 proc.), choć w analogicznym okresie 2022 r. odsetek ten był nieznacznie wyższy i wynosił 55,7 proc.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, jakie były najczęstsze przyczyny chorobowej absencji pracowników. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama