Reklama

Nie żyje profesor Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna

Opublikowano: śr, 6 paź 2021 15:09
Autor: | Zdjęcie: Kancelaria Senatu

Nie żyje profesor Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna - Zdjęcie główne

Nie żyje profesor Konstanty Tukałło | foto Kancelaria Senatu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Odeszli Wiadomość o śmierci profesora Konstantego Tukałły wstrząsnęła mieszkańcami Krotoszyna. W sercach wielu pozostanie na zawsze.

Reklama

Konstanty Tukałło urodził się w 1929 roku w Wilnie, a w 1945 roku został repatriowany do Wielkopolski. Mieszkał w Krotoszynie, gdzie ukończył Liceum im. Hugona Kołłątaja. W 1953 roku ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, a w 1990 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. 

Profesor Konstanty Tukałło jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację przeszczepu nerki. Pracował jako wykładowca w Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizując się w pracy  naukowej w zakresie chirurgii jamy brzusznej. Był kierownikiem Kliniki Chirurgii na Wydziale Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Poznaniu.

Uchwałą Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 29 sierpnia 2019 roku nadano panu Konstantemu Tukalle  tytuł „Honorowy Obywatel Krotoszyna”. Tytuł ten nadawany jest osobom, budującym trwałe więzi przyjaźni z naszym miastem i promującym wiedzę na jego temat w różnych środowiskach społecznych. Z wnioskiem o nadanie tytułu zwróciło się do samorządowców Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja - wspomina Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Konstanty Tukałło angażował się także w życie polityczne. W latach 90. był senatorem II kadencji z województwa poznańskiego, kandydował z komitetu wyborczego "Unia Demokracji". Pełnił funkcję zastępcy Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz był członkiem Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. 

Profesor Tukałło był założycielem i honorowym prezesem "Kołłątajowców". Brał czynny udział w organizowaniu stacji dializ w Krotoszynie, gdzie - podczas oficjalnego otwarcia stacji - odsłonił tablicę upamiętniającą dr Władysława Bolewskiego. 

Konstantyny Tukałło zmarł w wieku 92 lat. Pogrzeb profesora Tukałły odbędzie się w piątek, 8 października. O godzinie 12:00 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Kobylempolu odbędzie się msza żałobna, a o godzinie 13:50 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu odprawiona zostanie ceremonia pogrzebowa. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy