Reklama

Nie żyje Honorowy Obywatel Krotoszyna - Andrzej Stefański

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nie żyje Honorowy Obywatel Krotoszyna - Andrzej Stefański - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Odeszli W wieku 89 lat zmarł profesor Anrzej Stefański, Honorowy Obywatel Miasta Krotoszyna.

Reklama

Andrzej Stefański urodził się w 1933 roku w Krotoszynie. Początkowo - w latach 1947 - 1949 - uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, jednak został wydalony ze szkoły za zamieszczenie w szkolnej gazetce karykatury dostojnika państwowego. Naukę kontynuował w Liceum w Jarocinie, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu. 

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w roku 1949 w Poznaniu, u Prof. Antoniego Karużasa. Studia muzyczne rozpoczął w Warszawie, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był uczniem sławnych mistrzów: prof. Stanisława Szpinalskiego i prof. Zbigniewa Drzewieckiego. W roku 1959 został nauczycielem akademickim, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Studia muzyczne poszerzał w Konserwatorium Muzycznym w Moskwie (1966 rok) u prof. Wery Gornostajewej, a w latach 1970-1971 na Uniwersytecie Indiana u prof. Gyórgy Seboka. Koncertował w kraju i za granicą – występował w Belgii, Czechosłowacji, Anglii, Hiszpanii, w ówczesnym Związku Radzieckim, na Węgrzech, we Włoszech, a poza Europą w Japonii, Chinach i w Korei. Wielokrotnie nagrywał koncerty dla wielkich firm fonograficznych: Polskich Nagrań, Wifonu, Composers Recordings Inc. (USA). Współpracował z Polskim Radiem oraz z czołowymi Filharmoniami w Polsce - czytamy w życiorysie profesora Andrzeja Stefańskiego opracowanym przez dr Jacka Kępę. 

 

Profesor Andrzej Stefański, poza działalnością koncertową, wykładał w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie prowadził klasę fortepianu. 

11 października 1996 roku profesor Andrzej Stefański otrzymał tytuł Honorowego Absolwenta  Liceum Ogólnokształcącego im. H . Kołłątaja w Krotoszynie. Dzień później w auli liceum wystąpił w recitalu fortepianowym i od tego czasu co roku przyjeżdżał do Krotoszyna, by dawać koncerty. 

Odbyło się w Krotoszynie 17 wspaniałych występów koncertowych Profesora (w pewnym roku nawet dwa razy - w Szkole Muzycznej I stopnia w Krotoszynie). Imprezy te były zaliczane do najwyższych rangą w dziedzinie kultury muzycznej naszego środowiska. Profesor Andrzej Stefański w licznych swych wystąpieniach i wywiadach prasowych zawsze podkreślał swój krotoszyński rodowód i przywiązanie do miasta - czytamy w opracowaniu dr Jacka Kępy. 

 

W 2010 roku profesor Andrzej Stefański otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krotoszyn.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy