24 lut / Macieja, Bogusza, Sergiusza

Nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia

Autor: JKN 18 lis 15:53
Do tej pory za każdym razem, gdy policja zatrzymywała nas do kontroli, musieliśmy przygotować prawo jazdy, dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC oraz dowód osobisty. Od 1 października jednak się to diametralnie zmieniło.

Kierowcy mogą już bez obaw zostawić w domu swoją polisę OC i dowód rejestracyjny, a w razie kontroli policjanci nie wystawią mandatu za ich brak. Trzeba jednak pamiętać, że te dokumenty są nadal obowiązkowe i będą niezbędne podczas załatwiania różnego rodzaju formalności. Odpowiednie ubezpieczenie oraz dowód rejestracyjny będą także potrzebne, jeśli będziemy prowadzić pojazd zarejestrowany poza Polską. 

Jak w takim razie funkcjonariusze będą egzekwować od nas potrzebne informacje? Wprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji zmiany spowodowały, że wszystkie niezbędne dane są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego również uległa zmianie. Do tej pory dowód był zatrzymywany fizycznie, natomiast teraz wszystko będzie odbywało się w systemie informatycznym, a informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do CEPIK-u. Warto pamiętać, że kierowca nadal musi mieć przy sobie dowód osobisty oraz prawo jazdy. 

Z tym ostatnim może się okazać, że już niedługo również pójdzie w ślady dowodu rejestracyjnego. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że w planach jest także zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nie znamy jednak jeszcze daty, kiedy ta zmiana miałaby zostać wprowadzona w życie.

Ostatnie komentarze
Popularne w Moto