/ Iwony, Sabiny

Kupno używanego auta- trudna sztuka?

Autor: RED 06 sie 21:39
Kupno używanego samochodu na pewno nie jest łatwe.

Tym bardziej jeśli ktoś nie posiada najmniejszej wiedzy motoryzacyjnej, a swoje wymagania zawęża jedynie do wyglądu zewnętrznego pojazdu.

 

Badania, które przeprowadzone na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wykazały, że w 2018 roku ponad 70% nowych samochód kupionych w polskich salonach zostało zarejestrowanych na firmy. Oznacza więc to, że na swoje prywatne potrzeby Polacy kupują głównie używane pojazdy, których w 2019 roku zarejestrowano aż 1,6 miliona. Jednak przeglądanie ofert, analizowanie i porównywanie samochodów jest bardzo czasochłonne, a często potencjalni nabywcy używanego auta nie do końca wiedzą, na czym się skupić podczas oględzin.

Doradca zakupowy

Takim osobom z pomocą spieszą tzw. „doradcy zakupowi”, których ogłoszenia można znaleźć na różnorodnych portalach internetowych. „Oferuję fachową pomoc przy zakupie używanego auta. Zakres obejmuje wszystko, od wyszukania ogłoszenia przez sprawdzenie miernikiem grubości powłoki lakierniczej, sprawdzenie komputerem błędów silnika, stanu technicznego i fachowe doradztwo po negocjacje cenowe przed sfinalizowaniem zakupu auta” - pisze w swoim ogłoszeniu pan Michał z Jarocina. Koszt takiego doradztwa zaczyna się od 200 do nawet 2000 złotych. Wszystko zależy od wartości pojazdu oraz w jakim stopniu dany samochód jest unikatowy.

 

Wielu z doradców oferuje także wyjazdy do Niemiec w celu zakupu pojazdu, proponując przy tym do takiej wycieczki własne auto. W 2018 roku do Polski trafiło ponad milion aut, z czego ponad połowa pochodziła od naszego zachodniego sąsiada.

Kupno używanego auta

Kupno używanego auta wiąże się także z zaufaniem, którym jesteśmy zmuszeni obdarzyć handlarza, gdyż często jego słowa będą jedynym wyznacznikiem faktycznego stanu auta. Według badań opinii „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków”, ankietowani najchętniej kupiliby auto od swojego znajomego, głównie z uwagi na zaufanie. Po używany samochód wybraliby się także do punktów sprzedaży, które zlokalizowane są przy salonach, oferujących nowe pojazdy.

Ostatnie komentarze