19 wrz / Januarego, Konstancji, Teodora

Do kiedy jazda w siedzisku?

Autor: E.S. 06 sty 14:52
„Dziecko nie lubi siedzieć w foteliku podczas jazdy, kiedy więc nie będzie musiało w nim podróżować?” „Czy maluch może jechać na przednim fotelu, tuż obok kierowcy?” „Co grozi za podróż bez fotelika”? Takie wątpliwości nurtują wielu kierowców, gdy jako pasażerów mają niemowlęta lub kilkuletnie szkraby. Spieszymy więc z pomocą.

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych jest obowiązkowe. Trudno sobie przecież wyobrazić, by 3-latek był bezpieczny, mając przełożony przez siebie tylko pas przystosowany dla dorosłych. Dla tych bez wyobraźni – pas zamiast zabezpieczyć klatkę piersiową, po prostu umiejscowi się na twarzy malucha. 


To tylko krótki odcinek

I nie próbujmy się tłumaczyć. – To krótki odcinek drogi. Co się może wydarzyć? Niestety, zapominamy o tym, że większość wypadków zdarza się właśnie na takich odcinkach. Bo one usypiają naszą czujność, co niestety w wielu wypadkach kończy się tragicznie. Poza tym, takie wytłumaczenie na pewno nie przejdzie w trakcie kontroli mundurowych. Mają oni prawo i obowiązek niefrasobliwym kierowcom z miejsca wlepić 150 zł mandatu. 


Fotelik od pierwszej podróży

By tego uniknąć, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy młodych pasażerów, za każdym razem wpinajmy ich w foteliki samochodowe. I to już od pierwszego dnia życia – powinni o tym pamiętać świeżo upieczeni tatusiowe, którzy zabierają w pierwszą podróż ze szpitala potomka. Fotelik oczywiście wybieramy odpowiedni do wieku, wagi i wzrostu dziecka. 

Jeszcze kilka lat temu było tak, dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Po zmianie przepisów o ruchu drogowym, obowiązującym kryterium jest nie wiek, ale wzrost dziecka. Musi ono podróżować w foteliku samochodowym, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Dotyczy to wszystkich siedzeń pojazdu, w tym miejsca pasażera z przodu.


Są wyjątki

Jest oczywiście możliwy przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika. Ale pod warunkiem, że mierzy ono co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten ma dotyczyć wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Tu jednak producenci wychodzą  naprzeciw rodzicom i niektórzy oferują siedziska dla dzieciaków o wadze 50 kg. Ponadto, gdy podróżuje z nami więcej niż dwoje dzieci, a na tylnej kanapie nie mamy możliwości zainstalowania 3 fotelików, to przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa jest możliwy, ale nie może ono mieć mniej niż 3 lata.


Maluszek obok kierowcy?

Prawo dopuszcza umiejscowienie  fotelika dla dziecka – zarówno przodem i tyłem do jazdy na przednim siedzeniu auta. Natomiast posiadacze samochodów z poduszkami powietrznymi, muszą je wówczas dezaktywować. W przeciwnym razie grozi mandat w wysokości 150 zł. Ale nie kara finansowa powinna być motywacją, by przestrzegać prawa – ale przede wszystkim troska o bezpieczeństwo naszego pasażera.

Zdjęcie: fotolia.com

Ostatnie komentarze