04 gru / Barbary, Krystiana, Jana

Panele podłogowe w wersji XXL: gdzie będą pasować?

Autor: Materiały partnera, Fot.Panele Freedom 4V Dąb Cambridge 26 lis 11:56
Panele podłogowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla domu i biura. Są estetyczne, funkcjonalne i tanie. Ich montaż również nie należy do najtrudniejszych, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na panele XXL.

W przeciwieństwie do standardowych paneli, te w rozmiarze XXL kładzie się bardzo szybko, gdyż montuje się zdecydowanie mniej elementów. Panele XXL nie będą jednak idealnie wyglądać w pomieszczeniu każdego typu. Gdzie zatem pasują najbardziej?

Czym są panele podłogowe XXL?

Wśród porad dotyczących wyboru paneli podłogowych najczęściej wspomina się o rozmiarze w kontekście grubości listwy. Jest to parametr ważny m.in. przy ogrzewaniu podłogowym. Jednak panele, podobnie jak deski czy płytki ceramiczne, są różnej wielkości. XXL to największy dostępny na rynku rozmiar. Długość takich paneli wynosi nawet ponad 2 m, a pod względem szerokości można wybierać między wąskimi (ok. 160 mm), klasycznymi (ok. 190 mm) lub szerokimi (ok. 280 mm). System kładzenia nie różni się od standardowych paneli, dzięki czemu montaż jest łatwy nawet dla niedoświadczonych majsterkowiczów.

Panele można dobrać w dowolnym kolorze i odcieniu, w zależności od przestrzeni i przeznaczenia. Dla przykładu w domach, w których mieszkają także czworonożni lokatorzy, warto wybrać jasne panele z wysoką klasą ścieralności, gdyż psy oraz koty mogą pazurami porysować powierzchnię, a jasny odcień w stylu Dąb Gordona Saturn będzie tuszował zabrudzenia i sierść.

Panele Dąb Gordona Saturn
Fot. Panele Dąb Gordona Saturn

Gdzie pasują panele XXL?

Decyzja dotycząca wyboru najlepszych paneli podłogowych uzależniona jest od przestrzeni, na której mają zostać położone. Panele w rozmiarze XXL są na tyle specyficzne, że nie pasują do każdego domu bądź biura. Niewątpliwą ich zaletą jest optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego długie panele sprawdzą się w przedpokojach oraz korytarzach. Jeśli mamy okazały salon, który przy okazji jest połączony z jadalnią bądź aneksem kuchennym, ponad dwumetrowe elementy nadadzą wnętrzu szyk i klasyczny styl. Wybór tego rodzaju paneli to również większa spójność, zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na model imitujący prawdziwe drewno, jak np. Dąb Bayford Naturalny, który na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od klasycznej, drewnianej podłogi.

Panele Dąb Bayford Naturalny
Fot. Panele Dąb Bayford Naturalny

Panele XXL to także bardzo dobre rozwiązanie dla biura. Jeśli chcemy nadać wnętrzom elegancki wygląd, nie inwestując przy tym w lite drewniane deski, długie panele będą optymalną propozycją. Trzeba też pamiętać, że jest to przestrzeń użytkowa, dlatego przy wyborze podłogi kluczowym aspektem będzie klasa ścieralności. Musi być odpowiednio wysoka, aby można było po panelach chodzić w butach, bez szkody dla podłogi. Zatem zanim przystąpimy do remontu biura, warto sprawdzić wszystkie dostępne możliwości.

 

O czym trzeba pamiętać przy wyborze paneli?

Przy wyborze paneli podłogowych niezmiernie ważne są oczywiście rozmiar i kolor, jednak decydując się na konkretny model, warto mieć na uwadze jeszcze kilka istotnych aspektów.

– Podstawowym parametrem jest klasa ścieralności. W rzadziej użytkowanych pokojach, jak sypialnia, sprawdzi się już klasa AC2, jednak w dużych sklepach lub biurach odpowiednią trwałość zapewnią jedynie panele w klasie AC5 – podpowiada Beata Mierzejewska-Kula, specjalistka marki KOMFORT.

Podczas montażu dużo łatwiej pracuje się z panelami nie wymagającymi kleju. Choć producenci często wskazują, że ich panele nie wymagają specjalnego podkładu, warto zacząć od położenia warstwy gąbki, która nie tylko wyrówna podłoże, ale przede wszystkim wyciszy panele w trakcie użytkowania. Jeśli mamy w domu ogrzewanie podłogowe, trzeba zwrócić uwagę, czy podkład jest dostosowany do tego rodzaju instalacji.

Jak dbać o panele XXL?

Panele podłogowe w rozmiarze XXL są z pewnością efektowne, dlatego warto odpowiednio o nie dbać, żeby dłużej cieszyć się ich walorami. Największym zagrożeniem dla każdego rodzaju paneli są woda i piasek. Wilgoć może spowodować odkształcenia, dlatego jeśli coś się nam wyleje na podłogę, od razu należy dokładnie ją wytrzeć. Niektórzy producenci zapewniają o dodatkowym zabezpieczeniu przeciwko wilgoci, jednak nawet najbardziej wytrzymałe panele nie tolerują zbyt dużych ilości wody. Z kolei piasek intensywnie wyciera powierzchnię paneli, niszcząc w ten sposób starannie dobrany wzór. Dlatego dobrze pamiętać o regularnym sprzątaniu, najlepiej przy pomocy wilgotnej szmatki lub detergentów przeznaczonych specjalnie do podłóg z paneli.

Ostatnie komentarze
Popularne w Materiały partnera