12 gru / Dagmary, Aleksandra, Ady

Kupujesz używany samochód? Sprawdź jego historię

Autor: Artykuł partnera 03 kwi 15:54 166 odsłon
Zwiedziony obietnicami handlarza, kupiłeś wymarzony samochód. Jak się później okazało, musiałeś sporo w niego zainwestować. Czy można było uniknąć złego zakupu? Sprawdzenie historii samochodu z pewnością mogło w tym pomóc.

Nic nie stuka i nie puka. Niemiec płakał jak sprzedawał. Jeździła nim starsza pani raz na tydzień do kościoła. Tymi i podobnymi słowami sprzedawcy starają się nakłonić potencjalnego nabywcę do zakupu używanego samochodu. Słyszałeś to, prawda? Ale czy uwierzyłeś im na słowo?


Dlaczego warto sprawdzać historię pojazdu?

Większe i mniejsze niedopowiedzenia w kwestii sprzedaży używanych pojazdów są dziś raczej standardem u polskich handlowców. Często te nawet małe kłamstewka powodują wzmożone wydatki tuż po zakupie auta, a związane są z jego naprawą lub przywróceniem do stanu używalności. Czy można zapobiec nieudanym zakupom? Tak. W Internecie, bez większych problemów możesz prześledzić np. historię pojazdu, który zamierzasz nabyć.

Jednym z podstawowych i darmowych sposobów na sprawdzenie historii pojazdu jest strona internetowa https://www.historiapojazdu.gov.pl/ - gdzie można pobrać bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy podać takie dane jak: numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu, aby uzyskać następujące informacje:

  • dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa),
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych,
  • informację o ważnym OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Dość interesującą informacją w raporcie może być przykładowo częsta zmiana właściciela pojazdu. Może ona informować nas o tym, że samochód ma jakieś wady ukryte, a jego szybka sprzedaż wynika właśnie z faktu wykrycia poważnej usterki, dopiero w momencie eksploatacji.

Kolejnym portalem na którym możemy sprawdzić historię pojazdu (a dokładnie historię ubezpieczenia AC i OC) jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za pośrednictwem strony internetowej https://www.ufg.pl możemy po założeniu konta w serwisie i zalogowaniu sprawdzić informację o wykupionych polisach OC lub AC, ewentualnych szkodach oraz wypłaconych odszkodowaniach.

Z takim kompletem informacji, z większą pewnością kupimy wymarzony samochód. Warto również wspomnieć, iż bez konieczności logowania się na stronie UFG możemy sprawdzić status aktualnego OC konkretnego pojazdu – wystarczy wpisać jedynie numer rejestracyjny.

W sieci istnieje pełno narzędzi i stron internetowych, za pośrednictwem których można sprawdzić historię pojazdu. Serwisy te oferują płatne raporty, w których znajdują się zazwyczaj te same informacje, które możemy wygenerować bezpłatnie. Zanim skorzystamy z ich oferty warto sprawdzić, czy uzyskamy dodatkowe informacje o samochodzie (nie ujęte w bezpłatnym raporcie).


Kiedy już kupisz samochód, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Należy pamiętać, iż bez ważnego OC nie możemy poruszać się nowo nabytym samochodem po polskich drogach. Przy zakupie używanego pojazdu możemy wykupić krótkoterminowe OC lub finalnie, na okres 12 miesięcy. Przy wyborze OC warto skorzystać z kalkulatora OC i porównać propozycje wielu firm, aby mieć pewność, iż wybraliśmy najtańszą ofertę. Ponieważ zakres ochrony OC gwarantowany jest ustawą, zatem bez znaczenia będzie, od kogo kupimy polisę OC – tutaj lepiej kierować się kryterium najniższej ceny.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które warto mieć poza obowiązkowym OC, to na przykład:

  • AC, które zabezpieczy nas przed finansowymi skutkami kolizji i wypadków powstałych z naszej winy, kradzieży pojazdu lub innych zdarzeń,
  • Assistance – dodatkowe ubezpieczenie które zapewnia pomoc serwisową, informacyjną czy medyczną,
  • NWW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
Ostatnie komentarze