05 kwi / Ireny, Wincentego

Kredyt odnawialny. Co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Materiały partnera 24 lut 11:10

Niespotykane wydatki mogą spotkać nas dosłownie w każdej chwili. O ile dotyczą one stosunkowo niewielkich kwot, nie powinny sprawić nam problemu. Wystarczy, że przez kilka dni zaciśniemy pasa, a bez problemu sobie z ich sfinansowaniem. Co jednak, jeśli potrzebować do tego będziemy sum rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych? W takim wypadku mogą one okazać się poważnym nadwyrężeniem dla domowego budżetu, a niekiedy nawet nie będziemy w stanie ich pokryć.

 

  1. Limit odnawialny. Co to jest? Co trzeba o nim wiedzieć?

  2. Linia kredytowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać?

 

Na taką sytuację warto się przygotować. Oczywiście najlepszym wyborem byłoby przygotowanie pewnej sumy oszczędności. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić, poza tym zdeponowana kwota mogłaby okazać się za niska. Lepszym rozwiązaniem będzie otworzenie limitu odnawialnego. Na czym polega to rozwiązanie? Czemu warto się na nie zdecydować? Kto ma szansę na jego przyznanie? Odpowiedzi na te pytania czekają w dalszych częściach artykułu.

 

Limit odnawialny. Co to jest? Co trzeba o nim wiedzieć?

Limit odnawialny znany jest też pod nazwami linia kredytowa oraz kredyt w koncie. Jego istotą jest przyznanie przez bank określonej dostępnej kwoty, po którą kredytobiorca może sięgnąć w każdej chwili. Kredyt przyznawany jest na określony czas – zwykle jest to 12 miesięcy. Przez ten okres klient może dowolnie dysponować przyznanymi mu środkami, wypłacając, w zależności od swoich potrzeb, całość lub część otrzymanej kwoty.

 

W przeciwieństwie do zwykłego kredytu konsumenckiego, limit odnawialny można spłacić w części lub w całości. Spłata części zobowiązania sprawia, że dana kwota znów jest dostępna dla właściciela rachunku. Jest zatem nieco podobny do debetu, jednak w odróżnieniu od tego rozwiązania, pozwala na uzyskanie większych kwot – wynoszących nawet kilkakrotność wykazywanych przez kredytobiorcę dochodów, a największe linie pozwalają na wydanie 150 tysięcy złotych.

 

Linia kredytowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać?

Fakt, że linia kredytowa umożliwia otrzymanie wyższej sumy niż debet ma wpływ ma to, że trudniej jest ją otrzymać. O ile debet przyznawany jest automatycznie, to osoby chcące uzyskać dostęp do limitu odnawialnego muszą złożyć wniosek. Przyznanie tego typu finansowania uzależnione od wielu czynników. Podobnie jak w przypadku kredytów konsumenckich, największe znaczenie ma zdolność kredytowa, na którą składają się przede wszystkim:

 

  • wysokość zarobków – od nich zależy maksymalna kwota kredytowania. Jeśli zarobki są zbyt niskie, kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank odmówi mu przyznania linii;

  • regularność i źródło dochodów – nieregularnie pojawiające się dochody mogą być poważnym utrudnieniem. Jeśli chodzi o źródło, najbardziej przychylnym okiem bank spojrzy na wniosku osób zatrudnionych na umowę o pracę;

  • historia kredytowa – największe szanse na otrzymanie linii kredytowej mają osoby nieposiadające zadłużenia (o tym, jak spłacić swoje zobowiązania, dowiesz pod adresem https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/) oraz regularnie spłacające wcześniej zaciągnięte kredytu;

  • wysokość pozostałych zobowiązań – jeśli stałe wydatki, takie jak raty kredytów lub rachunki są zbyt dużym obciążeniem dla twojego budżetu, linia kredytowa może być niższa lub w ogóle nieprzyznana;

  • obywatelstwo – by otrzymać kredyt w koncie w polskim banku, musisz posiadać obywatelstwo naszego kraju lub pobierać polską emeryturę albo rentę. Wiele banków pozwala też na uzyskanie kredytu przez obcokrajowców zatrudnionych w polskich firmach.

 

Więcej informacji na temat linii kredytowej znajdziesz na stronie https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/kredyt-odnawialny-co-to-jest-i-jak-z-niego-korzystac.

Ostatnie komentarze