31 mar / Beniamina, Dobromierza, Leonarda

Kiedy opłaca się taryfa energetyczna G12?

Autor: Artykuł Partnera 02 gru 12:12

Kiedy opłaca się taryfa energetyczna G12?

Jak efektywnie obniżyć rachunki za prąd? Można inwestować w urządzenia energooszczędne. Z reguły droższe, ale na dłuższą metę opłacalne. Można próbować patentów znalezionych na stronach o oszczędzaniu. Można też rozejrzeć się za nowym sprzedawcą energii elektrycznej. W niektórych przypadkach może się sprawdzić zmiana taryfy.

Taryfy jednostrefowe i dwustrefowe

Taryfy energetyczne to nic innego jak warunki rozliczenia za wykorzystywaną energię elektryczną, ustalone przez dostawcę prądu. Właściciele i najemcy domów oraz mieszkań mają do wyboru taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. U większości dostawców dostępne są taryfy G11, G12 i G12w. Czym się różnią? W tej pierwszej przystajemy na jednolitą stawkę za zużytą energię, niezależnie od czasu korzystania z prądu. W pozostałych stawka różni się w zależności od czasu. W taryfie G12 płacimy za prąd mniej w nocy oraz w godzinach poza szczytem energetycznym (13:00-15:00), a w taryfie G12w energia elektryczna tańsza jest w weekendy i droższa w tygodniu.

Większość Polaków rozlicza się z dostawcami energii elektrycznej w taryfie jednostrefowej G11. Z dwóch powodów. Po pierwsze, to taryfa domyślnie proponowana przez operatorów energetycznych przy podpisywaniu umowy. Po drugie, znacząca część z nas najwięcej energii elektrycznej w domu zużywa właśnie między godziną 15:00 a 22:00. Jeżeli więc macie w zwyczaju po powrocie z pracy włączyć telewizor, ugotować sobie obiad, a potem nastawić pralkę i zmywarkę, taryfa G11 jest najlepszą opcja, a wybór innej spowoduje tylko podwyższenie rachunków za prąd. Proste wyliczenia wskazują jednak, że jeżeli więcej niż 40% zużycia energii w gospodarstwie domowym przypada na noc, to korzystając z taryfy G12, zaoszczędzicie do kilkuset złotych w skali roku. Jeżeli zaś ponad połowa pobieranej energii elektrycznej zużywana jest między 22:00 a 6:00, w taryfie G12 rachunki za prąd mogą nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych mniej.

Dla kogo taryfa G12?

W taryfie G12 zapłacimy za prąd więcej w godzinach szczytu energetycznego, ale poza szczytem stawki mogą być, w zależności od dostawcy energii elektrycznej, niższe nawet o 1/5. Prawdopodobnie nikt z nas nie prowadzi godzinowych statystyk zużycia prądu w swoim mieszkaniu, ale możemy wskazać kilka sytuacji, w których taryfa G12 okaże się dla odbiorcy prądu bardzo opłacalna.

A. Pracujesz do późna Jeżeli jesteś nocną sową i ze sztucznego oświetlenia korzystasz głównie w nocy, pracujesz w nietypowych godzinach i wracasz późno do mieszkania lub pracujesz w nocy z domu, wybór jest jasny. Taryfa dwustrefowa pomoże Ci zaoszczędzić.

B. Posiadasz urządzenia z funkcją opóźnionego startu Pralka i zmywarka to jedne z najbardziej energochłonnych urządzenia w naszym domu. Statystycznie pobierają nawet ¼ energii, za którą płacimy. Obecnie można kupić sprzęt z funkcją programowania godziny startu. Jeżeli masz w domu taki sprzęt i nie przeszkadzają Ci odgłosy prania lub zmywania w godzinach ciszy nocnej, przejście na taryfę G12 może być opłacalne.

C. Korzystasz z ogrzewania elektrycznego Ogrzewanie elektryczne również jest wyjątkowo energochłonne, a dom dogrzewamy najintensywniej w nocy. Dla osób zapewniających sobie ciepło w taki sposób, G12 również powinna być pierwszym wyborem. Stawki w poszczególnych taryfach oraz szczegóły ofert znajdziecie na stronach internetowych operatorów energetycznych.

Ostatnie komentarze