14 lip / Ulryka, Bonawentury, Kamila

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Poradnik zakupowy dla zabieganych

Autor: Materiały Partnera 29 sty 14:23

Przesuszone powietrze to jedna z najczęstszych przyczyn jesiennych i zimowych infekcji gardła. Zaskakujące? Suche powietrze wysusza błony śluzowe, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych. A od nich bardzo krótka droga do kataru i kaszlu. Co zrobić, by ustrzec się przed skutkami przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacze powietrza to zarówno ceramiczne pojemniki, które można umieścić na kaloryferze, jak i urządzenia elektryczne. Te drugie, w zależności od poziomu jego zaawansowania, mogą działać na znacznie większej przestrzeni. Ich zaletą jest również możliwość ustawienia konkretnej godziny uruchomienia, jak i intensywności nawilżania. Jakie rodzaje nawilżaczy znajdziesz w sklepach?

Nawilżacze ultradźwiękowe

Drobiny wody wykorzystywane do nawilżania powietrza rozbijane są za pomocą fal ultradźwiękowych. Następnie para jest rozprowadzana w pomieszczeniu za pomocą wentylatora. Do zalet tego rodzaju sprzętu należy przede wszystkim wysoka wydajność przy jednoczesnym niskim poborze energii. Warto wspomnieć też o cichej pracy, dzięki czemu tego rodzaju sprzęt świetnie sprawdzi się w dziecięcej sypialni. Cicha praca jest istotna przede wszystkim dlatego, że po wyłączeniu nawilżacza poziom wilgoci szybko spada.

Nawilżacze ewaporacyjne
Za tajemniczo brzmiącą „ewaporyzacją” kryje się po prostu parowanie. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie nawilża je za pomocą umieszczonych w jego wnętrzu wkładów. Spośród metod stosowanych w elektronicznych urządzeniach nawilżających, ewaporacja jest tą najbardziej naturalną. Podobnie jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, ich koszty eksploatacji są stosunkowo niskie, zwłaszcza jeśli porównać je z osiągniętymi efektami. Skutki nawilżenia utrzymują się nawet kilka godzin po wyłączeniu zasilania.

Nawilżacze parowe

Tego rodzaju sprzęty to z pewnością najdłużej dostępne na rynku urządzenia, mogące poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Działanie nawilżacza parowego jest bardzo proste. Znajdująca się wewnątrz woda jest podgrzewana, przez co zaczyna parować i w ten sposób uwalniać drobiny wody. Dużą wadą nawilżaczy parowych jest fakt, że szybko się nagrzewają. Z tego powody nie powinno się umieszczać ich w zasięgu dziecinnych rąk. Należy również pamiętać regularnym oczyszczaniu pojemnika na wodę, ponieważ gromadzący się w nim osad mineralny może w trakcie parowania uwalniać się do pomieszczenia.

Zastanawiasz się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim wypadku? Sprawdź nasz poradnik Jak nawilżyć powietrze zimą? Nasze sposoby na przesuszone powietrze, w którym znajdziesz propozycje nawilżaczy do różnego rodzaju pomieszczeń.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

Aby urządzenie mogło jak najdłużej spełniać swoją rolę, szalenie istotna jest jego odpowiednia konserwacja. Poniżej zdradzamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

  1. Regularnie opróżniaj i myj pojemnik na wodę. Osady mineralne w postaci pary mogą dostawać się do naszego układu oddechowego i wywoływać nieprzyjemne konsekwencje.

  2. Nie tylko myj, ale i dezynfekuj. W ten sposób ograniczysz rozwój niepożądanych drobnoustrojów.

  3. Do nawilżania używaj wody zdemineralizowanej, która nie zawiera szkodliwych dla naszych mebli minerałów.

 

 

 

 

Ostatnie komentarze
Popularne w Materiały partnera