25 lut / Wiktora, Cezarego

Hydraulik - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Autor: Materiał Partnera 15 lut 15:25
Zawód hydraulika jest bardziej tajemniczy i skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Ten sposób pracy kryje za sobą wiele tajników, o których zwykły ziemianin nie ma pojęcia. Profesjonalny hydraulik jest specem od instalacji sanitarnych, naprawy instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania i wiele wiele innych. Dlatego też niełatwo jest znaleźć hydraulika, który podoła powierzonemu zadaniu.

Zawód hydraulika jest bardziej tajemniczy i skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Ten sposób pracy kryje za sobą wiele tajników, o których zwykły ziemianin nie ma pojęcia. Profesjonalny hydraulik jest specem od instalacji sanitarnych, naprawy instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania i wiele wiele innych. Dlatego też niełatwo jest znaleźć hydraulika, który podoła powierzonemu zadaniu.

Ciekawy jest fakt, jak dosłowne jest znaczenie słowa “hydraulik”. Pochodzi ono od greckiego słowa “hydraulikos”, które oznacza “wodę” i “rurę”. Trafniejszego określenia dla tego zawodu trudno byłoby znaleźć.

Hydraulik to trudna i wymagająca zaangażowania praca

Podstawowym zadaniem hydraulika jest montaż instalacji i zadbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie. Zajmuje się także dokonywaniem przeglądu rur doprowadzających do różnego rodzaju budynków ciepłą i zimną wodę, gaz, a także odprowadzających ścieki.

JAK ZOSTAĆ HYDRAULIKIEM

Hydraulik jest zawodem bardzo cenionym. Głównie dlatego, że posiada bardzo wiele obowiązków, mnóstwa rzeczy musi się nauczyć, a tak naprawdę szkolić się powinien całe życie. Do jego zadań należą bowiem między innymi: montaż instalacji hydraulicznej, montaż, konserwacja lub naprawa instalacji wodociągowej.

Zawód ten można zdobyć w szkole zawodowej o tymże profilu, a również w technikum. Dostępnych jest mnóstwo kursów dostosowanych dla przyszłych hydraulików. Dzięki nim można w szybkim tempie zdobyć obowiązkową wiedzę teoretyczną.

Ważne w tym zawodzie jest słuchanie i obserwowanie pracy bardziej wykwalifikowanych pracowników. To najskuteczniejszy sposób na praktyczną naukę tego zawodu. Zazwyczaj jest tak, że niedoświadczeni pracownicy współpracują z tymi bardziej doświadczonymi w grupie.

ZAWÓD HYDRAULIKA - DLA KOGO?

Hydraulik to zawód, który wykonywać powinne osoby zainteresowane wyuczeniem się tego konkretnego zawodu. Hydraulik powinien posiadać umiejętność kojarzenia faktów i logicznego myślenia. Zawód przeznaczony jest dla osób potrafiących działać zgodnie z zasadami, harmonogramem i procedurami, a także dla osób rozważnych.

Zaletą dobrego hydraulika jest jego dostępność. Awaria może nastąpić o każdej porze dnia i nocy, dlatego należy być przygotowanym na nieprzespaną noc w sobotę.

Kontakt z klientami to w zawodzie hydraulika codzienność. Dlatego cechą każdego cenionego hydraulika będzie komunikatywność, ale i umiejętność słuchania oraz anielska cierpliwość. Zdarzają się takie sytuacje, w których klient będzie próbował podważyć kompetencje hydraulika lub traktował go z góry, uważając ten zawód za mało atrakcyjny. Z drugiej strony klienci, zwłaszcza ci dużych przedsiębiorstw, wymagają ogromnego doświadczenia, profesjonalnej rady oraz wiedzy technicznej. Stąd tak istotne jest, by pracownik posiadał szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Nie tak dawno temu osoby, które wykonywały pracę fizyczną lub skończyły szkołę zawodową, traktowane były jako osoby leniwe, niechętne do pracy, nierzadko mówiono się, że są zwyczajnie głupie. Na szczęście ten mit odszedł w zapomnienie. Szkoły zawodowe i ich absolwenci są coraz bardziej cenieni, docenia się w nich to, że w kilka lat potrafią nauczyć się zawodu i wchodzą na rynek pracy kilka lat wcześniej, niż osoby, które postanowiły szkolić się w szkołach wyższych.

HYDRAULIK - ZAROBKI

Zarobki hydraulika uzależnione są od wielu czynników. Przede wszystkim na początku kariery zawodowej będą niższe niż po przepracowaniu kilku, czy kilkunastu lat.

Kolejny aspekt decydujący o zarobkach, to miasto, w którym wykonuje się pracę. Im większe miasto, tym zarobki są większe. Zależy to zarówno od kwot panujących na danym rynku, ale także od zwiększonej liczby konsumentów. Warto też tworzyć sobie stałą bazę klientów, co zawdzięcza regularną pracę.

Dobry hydraulik jest na wagę złota

Początkowe zarobki w sytuacji pracy na etacie wynoszą około 2000 złotych brutto. Oczywiście jest wielu hydraulików, którzy swoją pracę wykonują za najniższą krajową. To jednak zazwyczaj osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem hydraulika. Taki pracownik ma niewielkie doświadczenie i potrzebuje pracować z kimś, kto mu pomoże w razie problemów. Doświadczeni hydraulicy w miejscowości o średnim zaludnieniu zarabiają około 4000 złotych brutto. Dodatkowo hydraulik na etacie często posiada, do użytku służbowego, telefon oraz samochód.

Jednak, co nikogo nie powinno dziwić, największe zarobki może otrzymywać hydraulik posiadający własną działalność. Natomiast trzeba pamiętać, żeby nie próbować swoich sił z własną firmą na starcie ścieżki zawodowej. Konieczne jest duże doświadczenie i konkretne umiejętności. Zaletą własnej działalności jest możliwość pracy całodobowej i możliwość świadczenia usług klientom nie tylko indywidualnym, ale i biznesowym.

ZALETY PRACY HYDRAULIKA:

  • dobre zarobki,
  • stałe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi,
  • możliwość stałego rozwoju,
  • perspektywa prowadzenia własnej działalności.

WADY PRACY HYDRAULIKA:

  • odpowiedzialna praca - każdy mały błąd może nieść za sobą poważne i kosztowne awarie,
  • konieczność kształcenia się przed przystąpieniem do pracy na własną rękę.

HYDRAULIK - WARUNKI PRACY W ZAWODZIE

Miejsc pracy hydraulika jest bardzo sporo, swoje usługi świadczy w mieszkaniach, domach, budynkach w trakcie budowy, na halach produkcyjnych, czy nawet na kopalniach. Warunki pracy w tych miejscach bywają bardzo trudne, oświetlenie jest słabe, często jest głośno, więc warunki są mało korzystne.

Przy pracy w firmie na etat godziny zazwyczaj bywają stałe. Inaczej jest przy posiadaniu własnej działalności lub, gdy istnieje nagła potrzeba, nastąpiła awaria.

Specyfika tego zawodu jest nietypowa, ponieważ bardzo często jest sezonowa. Wielu działań nie da się wykonać zimą, np. zakładanie rurociągów.

Hydraulik jest zawodem, który łączy pracę indywidualną z zespołową. Relacja z drugim człowiekiem w tej pracy jest nieunikniona. Często pracuje się na stanowisku niżej w hierarchii i trzeba wykonywać polecenia współpracownika.

Ze względu na specyficzny rodzaj pracy, przed przystąpieniem do szkoły uczącej zawodu, warto zastanowić się poważnie nad wyborem oraz porównać wady i zalety zawodu hydraulika.

HYDRAULIK - CO POWINIEN POSIADAĆ?

Dobry hydraulik to osoba mająca rozwinięty zmysł równowagi, niemająca klaustrofobii ani lęku wysokości. Szybki refleks wyróżnia specjalistę w zawodzie. Jego atrybuty to także zwinne ręce, spostrzegawczość i dobry wzrok. Koniecznością jest, aby posiadał zdolności manualne, techniczne, by bez problemu posługiwał się narzędziami, posiadał znajomość zasad działania urządzeń i je instalował oraz uruchamiał.

Hydraulik to osoba, którą cechować powinna umiejętność pracy w zespole, a także wykonywania zadań zleconych odgórnie. Przyda mu się także wysoka odporność na stres oraz zdolność szybkiego wykonywania swoich obowiązków.

PRACA A ZDROWIE

Bardzo ważne jest, by hydraulik na początku swojej drogi nie miał kłopotów zdrowotnych. Powinien mieć sprawny układ oddechowy, prawidłowo funkcjonujący węch, wzrok oraz słuch. Dużym przeciwwskazaniem przy tym zawodzie są problemy zdrowotne związane z nieprawidłowo działającym sercem, poważnymi wadami wzroku lub choroby, które ograniczają sprawność ruchową.

KSKZ - Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych określa, że cechami dobrego hydraulika są: refleks, dobry wzrok, słuch, węch, spostrzegawczość, umiejętność skupienia, elastyczność umysłowa, dokładność, wyobraźnia przestrzenna, podzielność uwagi, a także umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji.

Doświadczony pracownik nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy ani w Polsce, ani za granicą. Ten zawód jest szczególnie pożądany po zachodniej granicy. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak szkolić się do zawodu, jeśli ten zawód jest dla Ciebie lub szukać specjalisty, który wykona naprawę w Twoim domu czy lokalu.

Możliwość komentowania została wstrzymana.