14 lip / Ulryka, Bonawentury, Kamila

Ekspres ciśnieniowy kolbowy czy automatyczny? Plusy i minusy obu rozwiązań

Autor: Materiały partnera 17 sty 17:13

Kawa to obowiązkowy punkt Twojego poranka? A może nie wyobrażasz sobie spotkania z przyjaciółmi bez wypicia tego czarnego naparu? Bez względu na to, kiedy lubisz parzyć kawę, dobry ekspres to podstawa, by raczyć się aromatycznym napojem wysokiej jakości. Jednym z najpopularniejszych jest ekspres ciśnieniowy. Który sprawdzi się lepiej: kolbowy czy automatyczny?

Ekspres ciśnieniowy – jak parzyć w nim kawę?

Ekspresy ciśnieniowe, jak wskazuje ich nazwa, wykorzystują zmiany ciśnienia do zaparzenia zmielonych ziaren kawy. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy modele kolbowe i automatyczne. Za wytworzenie ciśnienia w urządzeniu odpowiada pompa, która w ekspresach wysokociśnieniowych wytwarza ciśnienie o sile 15 lub więcej barów. To, jaki dokładnie rodzaj ekspresu ciśnieniowego będzie nam odpowiadał, zależy od tego, czy chcemy poświęcić czas na samodzielne zaparzanie kawy, a także na jakich dodatkowych możliwościach sprzętu nam zależy.

Ekspres kolbowy – co musisz o nim wiedzieć?

Jakie kawy pozwala przygotować ekspres ciśnieniowy przelewowy? Podstawą, jaką otrzymamy, będzie klasyczne espresso. Później na jego bazie możemy tworzyć wariacje z dodatkiem mleka (zwykłego lub spienionego), takie jak cappuccino czy latte. Zwolennikom klasycznej, dużej czarnej kawy do gustu bardziej przypadnie ekspres przelewowy lub model automatyczny, który zaparzy różne rodzaje napojów.

Jak działa ekspres kolbowy?

Zanim przejdziemy do parzenia kawy w ekspresie kolbowym, musimy zmielić jej ziarna. Urządzenia tego typu nie posiadają wbudowanego młynka, dlatego ziarna należy zmielić w osobnym młynku bezpośrednio przed przygotowywaniem napoju.

Ciśnienie w przypadku większości ekspresów kolbowych wynosi co najmniej 9 barów i w zupełności wystarczy do zaparzenia espresso. Jeśli jesteś zwolennikiem delikatniejszych, „mlecznych” kaw, szukaj modelu zaopatrzonego w dyszę do spieniania mleka. Weź jednak pod uwagę, że wykonanie kawy z dodatkiem mleka będzie w tym przypadku bardziej skomplikowane i czasochłonne, niż gdybyśmy korzystali z modelu automatycznego. Jeżeli natomiast nie odstrasza Cię dłuższe parzenie kawy, a wręcz lubisz ten rytuał, model kolbowy jest jak najbardziej dla Ciebie.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny - dla wielbicieli różnorodnych smaków

Nie chcesz samodzielnie mielić kawy i czuwać nad jej parzeniem? Zdecydowanie lepszą opcją będzie więc automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Każdy taki ekspres z wbudowanym młynkiem sam mieli ziarna, co pozytywnie wpływa na smak kawy. Tego typu modele są też wyposażone w system do spieniania mleka. Dzięki temu oprócz standardowego espresso otrzymamy różne kombinacje na temat kawy: cappuccino, latte, macchiato, doppio i wiele innych. Niektóre modele potrafią tez przygotować herbatę.

Osoby, które lubią próbować nowych smaków, zainteresuje ekspres ciśnieniowy Saeco, na przykład model Xelsis SM7581/00. Możemy do niego wsypać zarówno kawę ziarnistą, jak i uprzednio zmieloną. Zaparzy on aż 12 różnych napojów. Sprzęt zaopatrzono też w możliwość personalizacji ustawień: każdy z domowników (do 6 osób) może zapisać informacje o swojej ulubionej kawie (jej rodzaj, pojemność czy temperaturę.

Często wybieranymi urządzeniami z tego zakresu są też urządzenia Philips, takie jak popularny Philips Latte Go. Ma wbudowany młynek, ale możemy wsypać do niego już zmielone ziarna. Przygotuje zarówno klasyczne espresso, jak i latte macchiato czy americano. Sprawdź ofertę ekspresów do kawy Philips i zobacz, który z nich spełni Twoje oczekiwania.

Ostatnie komentarze
Popularne w Materiały partnera