18 lut / Szymona, Konstancji, Flawiana

Drewno - ponadczasowe tworzywo o wielu funkcjach

Autor: materiał partnera 18 maj 10:36

Drewno jest ponadczasowym tworzywem, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jakie ma zalety a jakie wady? Zdradzamy na blogu.

Drewno - ponadczasowe tworzywo o wielu funkcjach

Drewno - szlachetny materiał od wieków

Drewno to tworzywo wykorzystywane już przed wiekami. Przez lata wykształcił się sprawny mechanizm pozyskiwanie drewna na cele przemysłowe. Jako tworzywo powszechne, drewno znalazło wiele zastosowań. Wraz z rozwojem przemysłu drzewnego, człowiek odkrywał coraz więcej cech drewna - jego wad czy zalet. Uczyliśmy się jak z nim pracować, a także docenialiśmy niektóre gatunki drewna bardziej. Za co lubimy drewno i czy ten szlachetny surowiec ma jakieś wady?

Zalety drewna

Do zalet drewna możemy zaliczyć:

 • wielofunkcyjność, wszechstronne zastosowanie,
 • łatwą obróbkę
 • naturalność,
 • możliwość wykończenia na dowolny sposób,
 • ciepło, przyjemny design,
 • pozytywne oddziaływanie na otoczenie.

Drewno jest tworzywem bardzo cenionym ze względu na swoje liczne zastosowanie. Jest to materiał łatwy w obróbce i stosunkowo dobrze zachowujący się podczas pracy z nim, dlatego człowiek bardzo chętnie je wykorzystuje. Z drewna robimy meble - zarówno do wnętrz, jak też meble ogrodowe, wykonujemy konstrukcje budowlane, elementy dekoracyjne, instrumenty, przedmioty codziennego użytku. Drewno jest bardzo zróżnicowane pod względem swoich właściwości obrębie gatunków - niektóre z nich są twardsze, inne miękkie, mają inną barwę, czy zapach lub wytrzymałość. Do najpopularniejszych gatunków należą sosny, świerki, modrzewie, jesiony, dęby, lub drzewa egzotyczne jak na przykład teak.

Drewniane krzesła ogrodowe są przyjemne, trwałe i wyznaczają styl ogrodu.

Ogromną zaletą drewna jest jego naturalny charakter. W czasach, gdy śmieci zasypują nas lawinowo zewsząd, ceniony jest materiał naturalny. Drewno jest przyjazne dla środowiska, pozyskiwane z kontrolowanych upraw, nie wyrządza się szkody . Drewno również łatwo się rozkłada, nie wydzielają do środowiska szkodliwych substancji. jego rozkład jest szybki i bezproblemowy, dlatego powinno być jeszcze bardziej cenione. Dzięki naturalnemu charakterowi drewno pięknie komponuje się w przestrzeniach ogrodowych, stanowi harmonijne połączenie roślin z wyposażeniem tarasu czy ogrodu. Drewniane meble ogrodowe, taras, czy wiata będą przyjemnie komponować się z otoczeniem, podkreślać charakter ogrodu.

Drewno pięknie komponuje się z każdą przestrzenią.

Drewno jest również bardzo przyjemnym tworzywem. W przeciwieństwie do metalu, plastiku - meble drewniane są komfortowe. Nie nagrzewają się zbytnio i nie chłodzą, więc siadanie na drewnianym krześle w upalne lub chłodniejsze dni, będzie dalej komfortowe. Również drewniana podłoga daje nam komfortu chodzenia po niej bosą nogą, na co nie możemy sobie pozwolić w przypadku kafelek, które nie są tak przyjemne. Ciepło jakie bije od drewna, jego niepowtarzalny wygląd, rysy słojów, czy niepowtarzalność każdego elementów powoduje, że drewniane meble, podłoga czy inne dodatki stają się unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Drewniana podłoga to doskonała podstawa eleganckiego wnętrza.

Wygląd drewna to niepodważalna jego zaleta. Każdy chociaż raz w życiu zachwycił się z pewnością drewnianym parkietem, meblem czy konstrukcją z drewna. Zaletą drewna jest również łatwość, z jaką można jego wygląd dopasować do swoich potrzeb. Drewno poprzez zabieg malowania, impregnacji, możemy łatwo dopasować do swoich oczekiwań. Malowanie elementów drewnianych dodatkowo podkreśla naturalne walory jak barwa, czy usłojenie.

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem drewnianych mebli czy podłogi, warto wiedzieć, iż drewno pozytywnie oddziałuje na otoczenie. Drewno oddycha, dlatego powietrze staje się przyjemniejsze. Często można również wyczuć zapach niektórych gatunków drewna, jakie zastosowano. Jest to przyjemne doświadczenie dla naszych zmysłów.

Reasumując, drewno jest tworzywem cenionym ze względu na swoje liczne zalety. Szlachetne tworzywo jest ponadczasowy modne, z powodzeniem możemy prowadząc je do otoczenia dzięki szerokiej ofercie drewnianych cudów.

Jednak nawet tak szlachetne tworzywo, jakim jest drewno, posiada również wady.

Wady drewna

Do wad drewna możemy zaliczyć:

 • konieczność konserwacji,
 • krótką trwałość,
 • podatność na niszczące czynniki zewnętrzne,
 • wypaczanie,
 • łatwopalność.

Drewno jako tworzywo naturalne, musi być zaimpregnowane. Żarów elementy wewnętrzne, jak też takie przeznaczone do przestrzeni zewnętrznych, powinny być zabezpieczone przed czynnikami szkodliwymi. Na zewnątrz, na przykład ogrodowe meble drewniane, są narażone na wilgoć, oraz szkodniki, które mogą powodować korozję. Aby zapobiec korozji, drewno musi być zabezpieczone impregnatem. Zabieg ten musi być powtarzany, w zależności od elementu jaki jest mu poddany, nawet co sezon. Dlatego często zniechęcamy się przed zastosowaniem drewna w swoim otoczeniu. Zarówno ogrodowe meble jak też drewniana podłoga mogą wymagać nieco więcej pielęgnacji niż inne tworzywa. Jednak decydując się na środek wysokiej jakości, możemy nadać drewnu wieloletnią trwałość.

Drewno jest również dosyć kapryśne, jeżeli nieodpowiednio je przygotujemy do obróbki. Może się wtedy wypaczać , czyli wyginać, a na skutek tego pękać. Oczywiście udało się już temu zabieg, i w przypadku gdy drewno nie jest lite, tylko klejone, ryzyko wypaczenia właściwie nie istnieje. Łatwopalność jaką zarzuca się drewnu, również jest problemem do rozwiązania. Dzięki zastosowaniu impregnatów o specjalnych właściwościach, drewno staje się niepalne.

Drewno jest materiałem naturalnym, jego pozyskanie jest kontrolowane, więc nieprawdziwym jest również stwierdzenie, iż pozyskanie drewna wiąże się z wycinaniem lasów, niszczeniem naturalnych ekosystemów czy siedlisk zwierząt. Gospodarka leśna jest racjonalna, a na każde miejsce wyciętego drzewa, sadzi się nowe.

Ludzie od wieków wykorzystywali drewno. Pomimo postępu technologiczne, jest to nadal ceniony materiał. Drewniane meble, podłoga, drzwi, czy dodatki stają się wyznacznikiem dobrego gustu czy nawet zamożności. Drewno jest również przyjazne dla środowiska - stawiając na ten materiał, nie wprowadzamy do obiegu kolejnych śmieci, tylko łatwo biodegradowalne tworzywo.

Ostatnie komentarze