Reklama

Urodziny najstarszej mieszkanki Koźmina Wlkp.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Jacek Podgórski

Urodziny najstarszej mieszkanki Koźmina Wlkp. - Zdjęcie główne

Franciszka Podgórska skończyła 102 lata | foto Jacek Podgórski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Franciszka Podgórska jest najstarszą mieszkanką Koźmina Wielkopolskiego. W kwietniu tego roku skończyła 102 lata.

Reklama

Franciszka Podgórska z domu Biernacka urodziła 2 kwietnia 1920 roku w Jezioranach Szlacheckich, w ówczesnym powiecie Łuck w województwie wołyńskim. 

Rodzice pani Franciszki - Zenon i Michalina Biernaccy - posiadali w Wołyniu 45-hektarowe gospodarstwo rolne. 

Franciszka Podgórska w 1939 roku zdała maturę w Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łucku, a po zajęciu przez sowietów wschodnich obszarów Polski rozpoczęła pracę w szkole, w miejscowości Zofiówka, a później wyjechała do Rzeszowa i pracowała w tamtejszym Urzędzie Miejskim. 

W Rzeszowie pani Franciszka poznała Mariana Podgórskiego, z którym w maju 1945 roku wzięła ślub. W tym samym roku rodzina Biernackich została przesiedlona z Łucka do Olsztyna. Pani Franciszka z mężem także przenieśli się do Olsztyna, gdzie podjęła pracę w Urzędzie Wojewódzkim. 

Teściowa pani Franciszki - Stanisława Podgórska - była kierownikiem szkoły w Obrze Starej. I to ona namówiła synową, by podjęła pracę w jej placówce. 

Od 1 września 1946 roku Franciszka Podgórska pracowała jako nauczycielka w Obrze Starej. Rok później zdała maturę pedagogiczną w Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu. 

W Obrze Starej pracowała do 1974 roku. Następnie przez rok pracowała w szkole w Orli, a w 1975 roku przeszła na emeryturę. 

Franciszka Podgórska doczekała się 4 dzieci, 11 wnucząt i 18 prawnucząt. Pani Franciszce życzymy zdrowia, wielu kolejnych lat życia i szczęścia w gronie najbliższych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy