Reklama

Sulmierzyce. Darcie pierza, ubijanie masła [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 26 maj 2022 17:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura "Wysłuchaj mojej historii..." to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Nasz Czas, w który zaangażowała się grupa ponad 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach.

Reklama

Jak ubić masło? Ile kaczek potrzeba, by stworzyć ciepłą pierzynę, co kryła w sobie skrzynia szewca? Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach biorą udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Nasz Czas pt. "Wysłuchaj mojej historii...". 

Inspiracją dla autorów projektu stały się zgromadzone w Muzeum Regionalnym - pamiątki. Większość tych przedmiotów należała w przeszłości do nadal żyjących na tym terenie czyiś - cioć, stryjenek, wujków, stryjów, rodziców, babć, dziadków czy pradziadków. Zamiarem autorów projektu jest chęć ożywienia tych przedmiotów, przypomnienie sylwetek dawnych mieszkańców miasta i okalających go terenów, a także przywołanie starych zwyczajów czy nawet zwykłych codziennych czynności, które dziś odeszły już w zapomnienie - wskazuje Anna Wachowiak Rybarczyk, prezes Stowarzyszenia Nasz Czas. 

Koordynatorami szkolnymi są panie Kamila Chojecka i Agnieszka Rudnicka oraz pan Tadeusz Kokot. Całość z ramienia szkoły nadzoruje dyrektor Beata Koprowska.

Uczniowie sulmierzyckiej podstawówki w ratuszu spotkali się z paniami z Klubu Emerytów i Rencistów.  Panie opowiadały i prezentowały na nim niegdyś bardzo popularny zwyczaj darcia pierza, produkcji masła, a także takie czynności jak: haftowanie, dzierganie czy prasowanie. 

Młodzi „regionaliści” zbierają różnego typu informacje wśród bliższych i dalszych krewnych, a także wśród sąsiadów. Spisują, fotografują i nagrywają. Niedawno uczestniczyli we wspólnych  warsztatach z członkiniami Klubu Emerytów i Rencistów w Sulmierzycach. W trakcie spotkania mogli m.in. dowiedzieć się ile mleka oraz jakiej siły trzeba było użyć przy ubijaniu masła, jak ogromnej cierpliwości wymagało przygotowanie jednej poduszki, a także co to było żelazko z duszą. Już niebawem kolejne spotkanie - podkreśla Anna Wachowiak Rybarczyk

Wszystkie zebrane przez uczniów materiały zostaną opracowane i wydrukowane w formie broszury. Najciekawsze opisy wraz ze zdjęciami osób lub przedmiotów przetworzone zostaną na barwne plansze.  Oprawione fotogramy zawisną na stałe w Muzeum Regionalnym w Sulmierzycach i będą ciekawym świadectwem historii miasta, dla osób odwiedzających placówkę.  

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy