21 mar / Lubomira, Benedykta

Szpital w Krotoszynie dostał sprzęt od WOŚP [ZDJĘCIA]

Autor: E.S 13 sty 09:25 2 odsłon
Już niebawem 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Orkiestra zagra, by zebrać pieniądze na wsparcie specjalistycznych oddziałów noworodkowych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. SPZOZ w Krotoszynie. Sprzęt WOŚP dla szpitala w Krotoszynie

Przed nami 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Orkiestra pod batutą Jerzego Owsiaka zagra, by zebrać pieniądze na wsparcie specjalistycznych oddziałów noworodkowych. Od lat pieniądze zbierane podczas imprez w całym kraju w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozwalają zaopatrzyć w niezbędny sprzęt medyczny ratujący życie najmłodszych pacjentów na oddziałach noworodkowych i dziecięcych. Od kilku lat fundacja Jerzego Owsiaka wspiera także leczenie osób starszych i dostarcza sprzęt m.in. na oddziały geriatryczne i do zakładów opieki paliatywnej.

W 27-letniej już historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wsparciu skorzystał także szpital w Krotoszynie. Dla SPZOZ w Krotoszynie przekazano sprzęt, który trafił na oddziały noworodkowy, dziecięcy oraz do pogotowia ratunkowego. Szpital otrzymywał dary od Fundacji trzynastokrotnie. 

- Po raz pierwszy oddział noworodkowy krotoszyńskiego szpitala doposażony został w sprzęt zakupiony przez Fundację Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w 1995 r. Przekazano wówczas lampę do fototerapii noworodków i stanowisko do resuscytacji. W sumie sprzęt ten kosztował ponad 17 tys. zł - wyjaśnia Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie.

 

 

W sumie 61 różnych urządzeń, jakie trafiły do szpitala w Krotoszynie kosztowały ponad 340 tys. zł. Część sprzętu na skutek wyeksploatowania została wcyfofana z użytkowania. Nadal jednak w karetkach oraz na oddziale noworodkowym i dziecięcym są urządzenia medyczne poznaczone czerwonym serduszkiem z logo WOŚP.

- W 1998 r. Fundacja przekazała ówczesnej Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Krotoszynie sprzęt umożliwiający ratowanie dzieci w wypadkach i nagłych zdarzeniach. Były to m.in. laryngoskop, resuscytator, 2 deski ortopedyczne, 2 kołnierze ortopedyczne, nosze.

- W 2000 r. po raz pierwszy na oddział dziecięcy trafił pulsometr, na oddział stanowisko do resuscytacji noworodków

- W 2003 r. na oddział dziecięcy trafiły: ssak elektryczny, 3 pompy infuzyjne, inhalator i glukometr, na oddział noworodkowy: urządzenie do przesiewowego badania słuchu. Dzięki temu oddział w Krotoszynie uczestniczy w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce, jaki stworzony został przez Fundację.

- W 2004 r. - kardiomonitor i ciśnieniomierz.

- Pomiędzy 2005 a 2018 r. oddział dla nowo narodzonych dzieci Orkiestra wsparła siedmiokrotnie.szpital otrzymał m.in. 2 inkubatory, stanowisko do resuscytacji, komputerowe oprogramowanie do obsługi badań słuchu, aparat do badania słuchu, wagę noworodkową, lampę zabiegową.

- W 2018 r. najmłodszym sprzętem jest kolejny aparat do badania słuchu oraz bilirubinometr – urządzenie, które pozwala na bezinwazyjne zbadanie poziomu bilirubiny u noworodkach. Wcześniej, aby dokonać takiej diagnostyki trzeba było pobrać krew od maluszków. Oprócz tego oddział dziecięcy został doposażony w 13 łóżeczek dziecięcych, 4 łóżka młodzieżowe, po 2 kardiomonitory i pulsoksymetry.

- Trzeba podkreślić, że zawsze sprzęt kupowany przez Fundację i trafiający do naszego szpitala był aparaturą niezwykle nowoczesną, z najwyższej półki pod względem jakościowym - tłumaczy Sławomir Pałasz ze szpitala w Krotoszynie

Ostatnie komentarze