Reklama

Reklama

Zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Gdzie nie trzeba tego robić?

Opublikowano: śr, 27 maj 2020 12:08
Autor:

Zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Gdzie nie trzeba tego robić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Zlikwidowano także limity w sklepach i kościołach. Odmrażanie kolejnych sektorów działalności gospodarczej zaplanowano od 6 czerwca.

Reklama

Od 30 maja (sobota) zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej.

 

Będzie obowiązywała jedna generalna zasada w przestrzeniach ogólnodostępnych. Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, to nadal zalecanie jest noszenie maseczek - powiedział podczas konferencji premier, Mateusz Morawiecki.

 

Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos. Pamiętać należy, że z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

 

Premier poinformował również, że od soboty w sklepach zniesione zostają limity osób mogących w nich przebywać. Podobna sytuacja będzie w przypadku kościołów czy uroczystości pogrzebowych. Nadal jednak m. in. w sklepach, środkach komunikacji miejskiej, salonach masażu oraz kościołach, obowiązywał będzie nakaz zasłaniania ust i nosa.

Natomiast w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.Z kolei od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry oraz filharmonie.

 

Baseny, siłownie, kluby fitness i solaria oraz salony masażu również będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad sanitarnych. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Wiemy na przykładzie innych krajów, że są to siedliska zakażeń – zwracał uwagę premier.

 

Możliwe będzie również organizowanie wesel oraz uroczystości rodzinnych. Tu będzie jednak obowiązywał limit 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Od 6 czerwca wraca także możliwość organizowania zgromadzeń. Te mogą się odbywać z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy osobami i przy zakrywaniu ust oraz nosa, ale w maksymalnej obsadzie 150 osób.

 

Spłaszczenie zachorowań cały czas trwa i jest to zadanie, które wykonujemy. Udało się nam uniknąć najgorszych ciosów, które mogły na nas spaść. Ten koronawirus będzie z nami jednak nadal. Przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli wrócić do normalności gospodarczej szybko. Czerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności gospodarczej. Zachowajmy jednak ostrożność. Walka wciąż trwa, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami, czy zgonami w dużej skali - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.