reklama
reklama

Co zrobić gdy dojdzie do użądlenia?

Opublikowano:
Autor:

Co zrobić gdy dojdzie do użądlenia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Wiele osób doświadcza użądleń przez owady. W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, przez co bardziej jesteśmy narażeni na użądlenia os, pszczół i innych owadów.
reklama

Dla większości użądlenia są przykrym i bolesnym, ale zazwyczaj niegroźnym doświadczeniem. U części mogą jednak przynieść trwałe skutki w postaci alergii. 

Żądlą nas najczęściej osy i pszczoły, rzadziej trzmiele. Warto jednak wiedzieć, że w naszym klimacie największą rolę w wywoływaniu alergii odgrywają właśnie owady błonkoskrzydłe, do których zaliczane są wspomniane pszczoły, osy i trzmiele, ale też szerszenie oraz mrówkowate. Inne owady niż błonkoskrzydłe uczulają o wiele rzadziej. Ale co ważne - niemalże każdy jest narażony na rozwój alergii na jad owadów. Objawy reakcji alergicznej mogą być różne, niekiedy bywają gwałtowne i mogą zagrażać życiu.

Alergia na użądlenie

W przypadku alergii na jady owadów błonkoskrzydłych mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym .

Można być uczulonym na jady innych owadów jak komar czy meszka, ale alergia ta nie niesie ze sobą niczego groźnego. Najważniejsze żeby zdiagnozować i prawidłowo leczyć pacjentów z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych – podkreślają alergolodzy.

Nie można jednak stwierdzić alergii, jeżeli chociaż raz nie było użądlenia. Jakie zatem objawy mogą niepokoić?

Trzeba wiedzieć, co to jest normalna reakcja, a co alergiczna. Po użądleniu typowy objaw to ból, zaczerwienienie i obrzęk, które mogą utrzymywać się nawet kilka godzin – informują specjaliści.

Gdy jest coś więcej – nadmierna reakcja miejscowa – co najmniej kilkanaście centymetrów z obrzękiem i bólem, która trwa ponad 24 godziny – to już jest objaw alergii.

Reaguje cały organizm

Reakcja alergiczna nie ogranicza się tylko do miejsca użądlenia. Może dotyczyć całego organizmu.

Mogą to być objawy skórne, pokrzywka, uogólniony świąd, rumień, obrzęk naczyniowo-ruchowy. Użądlenie mogło być w stopę, a obrzęk może obejmować np. twarz, może wystąpić zagrożenie życia, bo obrzęk może objąć język, podniebienie czy krtań – wyjaśniają specjaliści.

To nie wszystko. Mogą wystąpić objawy ze strony każdego układu.

W przypadku pokarmowego – nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka. Ze strony układu oddechowego – wyciek wodnistej wydzieliny – katar, łzawienie oczu, kichanie, skurcz oskrzeli prowadzący do niewydolności oddechowej. Ze strony układu krążenia – tego się najbardziej boimy – może dojść do rozszerzenia dużych naczyń krwionośnych, spadku ciśnienia tętniczego, czyli bezpośredniego zagrożenia życia – wskazują alergolodzy.

U kobiet mogą wystąpić objawy ze strony narządów rodnych – skurcz macicy, który spowoduje plamienie, a gdy kobiet jest w ciąży – mogą być przedwczesne skurcze, poronienie czy poród.

Diagnoza i leki

Reakcje mogą pojawiać się w różnej kolejności, w zależności od pacjenta. Typowego schematu nie ma.

Ale są to reakcje natychmiastowe. Dlatego ważna jest diagnoza i niezbędne leki. Pierwsza sprawa – jeżeli jest to pszczoła, natychmiast usunąć żądło – jad uwalnia się w ciągu 30 sekund.

Najważniejsze żeby je strzepnąć, nie chwytać dwoma palcami, bo wciśniemy jad. Przykładamy zimny opatrunek, najlepiej lód. Gdy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, warto zastosować miejscowy steryd w postaci maści, żelu, kremu czy w sprayu. Jeżeli pacjent jest uczulony - musi przyjąć podwójną dawkę leku antyhistaminowego i jeżeli zaczną się objawy ogólne, natychmiast doustnie steryd. W przypadku nasilenia objawów ogólnych, nie czekamy – trzeba podać adrenalinę. Każdy pacjent z uczuleniem musi mieć taki zestaw ratunkowy przy sobie – przestrzegają specjaliści.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama