Reklama

Koronawirus. Kiedy ruszą szczepienia dzieci? Nowe decyzje rządu

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 17:00
Autor:

Koronawirus. Kiedy ruszą szczepienia dzieci? Nowe decyzje rządu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Rząd podjął decyzję w sprawie szczepienia dzieci przeciwko koronawirusowi. Kiedy młodsza część naszego społeczeństwa otrzyma szczepionki?

Reklama

Narodowy Program Szczepień ruszył kilka miesięcy temu. W całym kraju wykonano już 14.705,512 szczepień, z czego 3.841.087 drugą dawką. 

W powiecie krotoszyńskim zaszczepiono już 22.948 osób osób - z czego 6.847 zostało już w pełni zaszczepionych. Dziennie - według statystyk Ministerstwa Zdrowia - w powiecie krotoszyńskim wykonuje się 693 szczepienia. 

System działa. Zachęcam wszystkich, żeby się szczepili zgodnie z harmonogramem. To jedyne remedium powrotu do normalności – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Dodał, że aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze.

 

Koronawirus. Skrócenie czasu między dawkami

Już 31 mln dorosłych Polaków – jak wyliczają rządzący - ma wystawione skierowania na szczepienia. Żeby wszystko szło sprawnie w Narodowym Programie Szczepień wprowadzono kilka zmian. Ta ostatnia – ważna – dotyczy skrócenia okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. 

Teraz jeśli chodzi o szczepionki firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca - wystarczy poczekać 35 dni. Tak informował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - Michał Dworczyk. Dodał, że zmiany te będą dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie od 17 maja.  

Wszyscy, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, będą mieli z automatu skrócony termin między dawkami - powiedział minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Ale uwaga – pacjenci, którzy już przyjęli pierwszy zastrzyk, też mogą dostać drugą dawkę szybciej. Ale nie stanie się to z tzw. automatu. Muszą oni w sprawie przyspieszenia terminu podania drugiej dawki sami skontaktować się z punktem szczepień, w którym dostali pierwszą dawkę.  I właśnie tam ustalić ewentualne zmiany w terminach.

 

Szczepienia COVID-19. Co z nastolatkami?

Wszyscy, którzy do 9 maja 2021 r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia przeciw koronawirusowi. A co z młodszymi? Co np. z tymi powyżej 16. roku życia?

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 oraz 17-latków – chcemy udostępnić możliwość zaszczepienia tej młodszej części naszego społeczeństwa– mówił na konferencji prasowej w środę - 12 maja – premier Mateusz Morawiecki.

Do piątku – 14 maja - znane mają być szczegóły szczepienia szesnastolatków i siedemnastolatków. Jak dodał minister zdrowia - Adam Niedzielski – wymagana będzie zgoda rodzica.

 

Krotoszyn. Koronawirus. Rejestracja na szczepienia

Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany.

Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. 

No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. 

System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.