Reklama

Jak przechowywać żywność? [PORADY]

Opublikowano:
Autor:

Jak przechowywać żywność? [PORADY] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Każdy z nas chce, by zakupione przez nas produkty spożywcze jak najdłużej zachowały świeżość. Wpływ na to mają warunki, w jakich je przechowujemy. W czym i jak przechowywać owoce, warzywa, mięso, ryby, jajka, sery czy przetwory?

Żywność wytworzoną i zapakowaną w przetwórniach przemysłowych przechowujemy zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Natomiast czas przechowywania potraw i wyrobów domowych zależy od sposobu ich przygotowania, a produktów kupowanych „ na wagę” od ich rodzaju, jakości i świeżości w chwili zakupu. Jednak biorąc pod uwagę wartości żywieniowe najlepiej jest kupować produkty w ilościach potrzebnych do zaspokojenia bieżących potrzeb.

W czym przechowujemy żywność?

Żywność powinna być przechowywana w odpowiednich opakowaniach - z folii lub papieru - albo w przykrytych  naczyniach. Zapobiega to obsychaniu produktów i przenikaniu zapachów. Ale musimy uważać, żeby nie przedobrzyć, gdyż zbyt ograniczony dostęp tlenu nie zawsze jest wskazany. Powoduje on, że azotany w warzywach przekształcają się w szkodliwe azotyny. Przy dużej wilgotności wewnątrz opakowania mogą nastąpić szybkie niekorzystne zmiany, takie jak gnicie czy też pleśnienie produktu (zwłaszcza warzyw liściastych, wędlin i serów). Dlatego przechowywanych produktów nie należy raczej owijać w folię aluminiową, która zbyt mocno izoluje. Papier natomiast nie dość skutecznie chroni żywność przed wysychaniem i utratą aromatu. Najlepiej używać folii spożywczej przeznaczonej do opakowania żywności, słabo przepuszczającej parę wodną, substancje zapachowe i powietrze.

Nie stosujmy jednak folii używanej i przechowywanej powyżej pół roku.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa najlepiej trzymać w temperaturze ok. 10°C, np. w dolnej części lodówki. Na niższą temperaturę szczególnie wrażliwe są owoce tropikalne oraz pomidory i ogórki.

Owoce nietrwałe - maliny, truskawki, porzeczki - można przechowywać bez mycia, obrywania szypułek i gałązek 1 - 2 dni. Wszystkie warzywa przechowujemy w podziurkowanych torbach foliowych, a warzywa korzeniowe dodatkowo owijamy w papier. Sałatę, natkę pietruszki, szczypiorek itp. możemy trzymać w ten sposób 2 - 3 dni.

Warzywa korzeniowe, ziemniaki i owoce o dużej trwałości, np. jabłka, gruszki można przechowywać kilka dni na dolnych półkach szafek kuchennych. Jeżeli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem to można przechowywać dłużej. Przetwory owocowe i warzywne należy przechowywać bez dostępu światła w temperaturze poniżej 15°C, a kiszonki poniżej 10°C. Ze względu na straty witamin najlepiej wykorzystać je do wiosny następnego roku.

Mięso surowe oraz drób

Nie myte, przechowujemy 2 – 3 dni tuż pod zamrażalnikiem. Najlepiej ułożyć je na talerzu i owinąć folią spożywczą lub przykryć drugim talerzem. Mięso jest dobrze skropić sokiem z cytryny, gdyż podnosząc kwasowość na powierzchni mięsa, opóźniamy rozwój drobnoustrojów.

Z przetworów mięsnych najmniej trwałe są wyroby garmażeryjne np. kaszanki, salcesony i dlatego powinny być zjadane jak najszybciej. Kiełbasy nietrwałe np. zwyczajną,  metkę oraz parówki – odpowiednio opakowane - można trzymać 1 -2 dni, wędzonki i kiełbasy półtrwałe, np. toruńską , żywiecką 2- 4 dni, kiełbasy suche – nawet miesiąc.

Ryby

Ryby świeże najlepiej zjadać w dniu zakupu. Oczyszczone i owinięte folią spożywczą można przechowywać 1 dzień w temperaturze 0°C. Ryby wędzone przechowujemy na wyższych półkach lodówki przez kilka dni, zawinięte w papier i włożone do torby foliowej.

Jajka

Jajka przechowujemy 2 - 3 tygodnie w temperaturze 10°C. Nie myjemy ich przedtem, gdyż niszczy się w ten sposób naturalną otoczkę na skorupce i ułatwia wnikanie bakterii w głąb jajka. Jeżeli jajka mają zabrudzone skorupki to wkładamy je do pudelka, żeby odizolować od innych produktów.

Sery

Sery żółte i białe przechowujemy na środkowych półkach lodówki. Żółty ser najlepiej owinąć w folię spożywczą lub zapakować w papier śniadaniowy i włożyć do podziurkowanej torby; zawilgocony papier należy często zmieniać. Ser biały wyłożony na talerzyk, owinięty folią spożywczą  zachowa dobrą jakość 2 dni.

Potrawy domowe

Potrawy domowe możemy przechowywać w lodówce przez 2 - 4 dni w temperaturze poniżej 10°C. Najmniej problemów sprawiają potrawy kwaśne tzn. z dodatkiem pomidorów, kiszonych ogórków, kiszonej kapusty, których kwas uniemożliwia rozwój wielu drobnoustrojów, w tym bakterii wytwarzających jad kiełbasiany. Kotlety, pierogi układamy na talerzu, owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki.

Surówki

Surówek lepiej nie przechowywać, ponieważ szybko tracą witaminy, zmieniają barwę i ulegają szkodliwym dla zdrowia reakcjom chemicznym. Jeżeli jednak chcemy je przechować to krótko, czyli  2 - 6 godzin.

Konserwy

Konserwy – zaraz po otwarciu zawartość należy przełożyć do szklanego naczynia i możliwie szybko zjeść.

Co można zamrażać?

W zamrażarce można przechowywać mięso, tłuszcze, owoce, warzywa, półprodukty i gotowe dania, co ułatwia i przyspiesza przygotowanie posiłków. Zamrażanie jest bardzo praktyczne, gdy mamy dużo jedzenia i nie jesteśmy w stanie go szybko zużyć. Do zamrażania nadają się tylko te potrawy, które w niskiej temperaturze nie tracą dobrej jakości. Są to zupy, potrawy z warzyw, mąki czy roślin strączkowych, mięso gotowane i duszone w sosach, usmażone kotlety mielone, schabowe, potrawy półmięsne, np. bigos, flaki. Jeżeli chcemy zamrażać dania w sosie to należy osobno zamrozić mięso i osobno sos.

Nie jest zalecane zamrażanie potraw z jaj.

Do zamrażania szczególnie nadają się czyste zupy, np. rosół, oraz zupy bez śmietany. Pierożki nadziewane serem, owocami lub mięsem, kluski z ciasta ziemniaczanego, kopytka i pyzy można zamrozić bez uprzedniego gotowania. Pyzy oraz pierogi - przeznaczone do zamrożenia - należy nadziewać tylko mięsem gotowanym. Potrawy mięsne i mięsno – ziemniaczane gotuje się lub smaży bez uprzedniego rozmrażania.

Do zamrażania nadają się również surowe ciasta kruche, półfrancuskie i francuskie oraz ciasto drożdżowe, ale na krótko. Ciasto drożdżowe, które nie zdążyło wyrosnąć przed zamrożeniem, rozmraża się w temperaturze pokojowej, odstawia do wyrośnięcia i dopiero formuje się.

Można zamrozić śmietanę płynną lub ubitą z cukrem. Nie jest wskazane zamrażanie galaretek, gdyż po rozmrożeniu zmieniają wygląd, konsystencję, a także tracą przejrzystość.

Co i jak długo można przechowywać w zamrażalniku?

Czas przechowywania jest różny. Najlepiej zużyć możliwie szybko produkty, które mają krótki okres przechowywania: boczek, drób ugotowany – 1 miesiąc, szynka - 2 miesiące, duszone i gotowane mięso - 3 miesiące. Natomiast owoce i warzywa możemy przechowywać od 8 do 12 miesięcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy