19 wrz / Januarego, Konstancji, Teodora

ZUS dobije drobną przedsiębiorczość?

Autor: alf 12 lut 15:15
Niemal o 10% wyższą składkę ubezpieczeniową do ZUS, będą musieli w 2020r., co miesiąc, odprowadzić właściciele firm.

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2020 r. przyjęto na poziomie na 5227 zł. Obecnie zaś wynosi ono 4765 zł. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł. Co oznacza dla przedsiębiorców jedno - wzrost składek ZUS na 2020 rok.

Przedsiębiorcy alarmują, że tak drastycznej podwyżki składek zusowskich nie było od 11 lat. Prowadzący działalność gospodarczą co miesiąc na konto ZUS będą musieli przelewać 1431,38 zł, czyli blisko 115 zł więcej, aniżeli w 2019r. Dlatego samozatrudnieni coraz częściej rozglądają się za etatem, bo koszty funkcjonowania ich firm, zaczynają ich przerastać.

 

Najgorzej z takimi podwyżkami radzą sobie prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, ale i małe firmy, które zatrudniają maksymalnie kilku pracowników. To będzie dla nich ciężki rok. Sytuacja w gospodarce pogarsza się, dlatego prowadzącym działalność będzie trudno więcej zarobić, aby pokryć wyższe składki - uważają ekonomiści.

Dlatego np. Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje, aby powiązać wysokość składek na ZUS, z zarobkami przedsiębiorcy.

Ostatnie komentarze