22 maj / Heleny, Wieslawy, Ryty

W 2019 czekają nas podwyżki. Jak dopniecie domowy budżet? [SONDUJEMY]

Autor: T.S 06 gru 10:47 21 odsłon

Zarabiamy więcej, ale i wydajemy coraz więcej. W 2019 roku koszty utrzymania wzrosną. W gorę pójdą m. in. ceny prądu i opłaty za odprowadzanie śmieci. 

 

W 2019 roku pensje nadal będą rosły szybciej niż inflacja. Ale i koszty utrzymania wzrosną. Czekają nas znacząco zwiększone wydatki związane ze wzrostem cen energii, które będą widoczne nie tylko bezpośrednio, czyli w rachunkach za gaz i prąd, ale także pośrednio, a więc w opłatach związanych z użytkowaniem mieszkania oraz codziennymi zakupami i wyższymi cenami wielu artykułów trwałego użytku. 

 

 

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Krajowego Rejestru Długów, przeciętny Polak miesięcznie wydaje na utrzymanie 1572 zł, czyli ponad 60 proc. więcej niż trzy lata temu. To efekt nie tylko większej zamożności, ale przede wszystkim rosnących kosztów życia. Jak wylicza KRD, w porównaniu do 2015 r. rachunki za wodę poszły w górę o 56 proc., za prąd o 65 proc., a za gaz o 73 proc. Koszty ogrzewania poszły w górę aż o 188 proc. Wielką niewiadomą są ceny paliw i żywności. Ostatnie miesiące obecnego roku stoją pod znakiem silnych wahań na rynku ropy naftowej. 

 

W ubiegłym roku planowaliśmy wydać na zakupy świąteczne 882 zł, a tegoroczne plany są wyższe o niemal jedną trzecią i wynoszą 1.168 zł.. A w tym roku możemy być skłonni do jeszcze większego ich przekroczenia. Świadczą o tym szacunki dotyczące dynamiki zakupów w trakcie coraz bardziej u nas modnego Czarnego Piątku, czyli dnia przedświątecznych wyprzedaży, który wypadał w tym roku 23 listopada. Jak podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa, rejestrująca między innymi wartość płatności internetowych, średnia wartość zakupowego koszyka, realizowanego tego dnia wyniosła 190 zł, czyli była aż o 176 proc. wyższa niż średnia dzienna zakupów dokonywanych w październiku. 

 

Czy rosnące szybciej od inflacji pensje sprawią, że w 2019 roku będzie łatwiej dopinać domowy budżet? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie i komentarze. 

Ostatnie komentarze