05 kwi / Ireny, Wincentego

Sześć osób zarażonych koronawirusem w powiecie krotoszyńskim

Autor: M.P. 21 mar 13:43
Wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w powiecie krotoszyńskim.

W tej chwili dodatni wynik stwierdzo u kolejnych czterych osób z Krotoszyna i z Koźmina Wlkp. 

W sumie na terenie powiatu krotoszyńskiego wykryto już 6 przypadków zakażenia koronawirusem.

Po 51-letnim mieszkańcu Koźmina Wlkp., od którego zaraził się jego 85-letni ojciec mieszkający w Krotoszynie wynik dodatni stwierdzono u kolejnych czterech osób z najbliższego otoczenia zarażonych. 

- Stwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie krotoszyńskim. Trzy osoby znajdują się w kwarantannie domowej, a jedna osoba z zachorowaniem na Covid - 19 została wczoraj przetransportowana na oddział zakaźny do szpitala w Poznaniu. Jest to jedno ognisko choroby, powiązane z dwoma pacjentami, u których wcześniej doszło do zakażenia koronawirusem - mówi Natalia Snadna, kierownik wydziału nadzoru Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Do poznańskiego szpitala trafiła mieszkanka Koźmina Wlkp.

- Kobieta w średnim wieku, w stanie dobrym, leży w poznańskim szpitalu zakaźnym - wskazuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. 

W domowej kwarantannie znajduje się troje mieszkańców powiatu krotoszyńskiego - zarówno z Koźmina Wlkp. jak i z Krotoszyna


Pierwszą osobą jest kobieta z powiatu krotoszyńskiego. Ma ok. 60 lat. Jej stan jest dobry, przebywa w domowej kwarantannie. Druga osoba – młoda kobieta z powiatu krotoszyńskiego, w stanie dobrym jest w domowej kwarantannie. Trzecia osoba to mężczyzna ok. 60 lat z powiatu krotoszyńskiego. Jego stan jest dobry i przebywa w domowej kwarantannie - mówi Tomasz Stube.

 

W tej chwili kwarantanną w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa w powiecie krotoszyńskim objętych jest 155 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym przebywa 249 osób. 

Osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem są objęte przymusową – 14-dniową – kwarantanną. Kwarantannę, w postaci decyzji administracyjnej, nakłada powiatowy inspektor sanitarny. Kara za złamanie zasad kwarantanny wynosi 30 tys. zł.

 

Czego nie robić w czasie kwarantanny?

Osoba objęta kwarantanną musi przebywać w domu lub w miejscu do tego wyznaczonym.

Nie ma prawa opuścić miejsca kwarantanny – nie może wyjść na zakupy czy do apteki.

Nie powinna spotykać się z innymi osobami, a jeżeli jest to niemożliwe – w przypadku np. innych domowników – musi ograniczyć kontakt z nimi i zachować 1,5 m odstępu.

 

Co robić w czasie kwarantanny?

Osoba objęta kwarantanną ma obowiązek udzielania Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz policjantom, którzy przyjadą na kontrolę informacji na temat swojego stanu zdrowia.

W razie pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast zadzwoń do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o swojej sytuacji i zgłoś się na oddział zakaźny szpitala w Kaliszu.

Często myj ręce za pomocą ciepłej wody i mydła. Unikaj dotykania okolic oczu, nosa i ust, myj wodą z detergentem dotykane przez siebie powierzchnie.

Poinformuj pracodawcę o tym, że zostałeś objęty kwarantanną.

Powiązanie z artykułem
W Polsce wprowadzono stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy. Kary finansowe

Zobacz artykuł
Ostatnie komentarze