16 sty / Marcelego, Włodzimierza, Waldemara

Strajk nauczycieli. Które placówki w powiecie do niego przystąpiły?

Autor: Marta Popławska 08 kwi 09:30
Niemal wszystkie szkoły i przedszkola w powiecie krotoszyńskim strajkują. Co z uczniami? Czy jest dla nich opieka?

Do ogólnopolskiego strajku nauczycieli zosrganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przystapiła większość placówek oswiatowych w powiecie krotoszyńskim. Nauczyciele zrzeszeni w zwiazku strajkują w szkołach, a zajęcia - głównie świetlicowe prowadzą dyrektorzy i część załogi, która nie strajkuje. W przedszkolach na terenie gminy Krotoszyn dzieci, ktore zostały przyprowadzone przez rodziców na zajęcia, są w połączonych grupach. Dzieciom rodzice musieli zapewnić wyzywienie na cały dzień, gdyz do strajku przystąpili również pracownicy obsługi.

Na ten moment wiadomo, że w kilku placówkach na terenie powiatu nie ma strajku. Tak jest w SP w Smolicach, w szkołach w Grębowie, Dzielicach i Dąbrowie, w przedszkolu w Zdunach i przedszkolu w Rozdrażewie. W gminie Koźmin Wlkp. i mieście Sulmierzyce we wszystkich szkołach i przedszkolach od rana trwa strajk.

We wszystkich publicznych szkołach i przedszkolach na terenie gminy Krotoszyn zadeklarowano chęć przystąpienia do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach - będziemy na bieżąco aktualizować informację.

- Od wielu lat poszczególne rządy degradowały status nauczyciela. Ostatnia reforma wniosła kolejne niekorzystne zmiany w oświacie, a rozmowy z rządem nie dają efektów - podkreśla Beata Molenda, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie. 

Zdaniem nauczycieli, którzy wyrazili chęć udziału w proteście oświata boryka się z wieloma bolączkami, takimi jak: niski prestiż zawodu nauczyciela, zbyt długa (15 lat) ścieżka awansu zawodowego, skomplikowana ocena pracy nauczyciela, biurokracja, która sprawia, że nauczyciel ma coraz mniej czasu na pracę z dzieckiem czy częste zmiany programowe i organizacyjne. Nauczyciele walczą również o wyższe zarobki. 

Rodzice niepokoją się jednak, jak strajk nauczycieli wpłynie na ich dzieci. Burmistrz Krotoszyna uspokajał - jednostki oświatowe w mieście i gminie Krotoszyn w czasie trwania strajku nie będą zamknięte. 

- W przypadku braku możliwości pozostawienia dzieci i młodzieży w domu organizowane będą zajęcia opiekuńcze w tych placówkach - zapowiadał Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Franciszek Marszałek dodał również, że jeżeli dana szkoła czy przydszkole nie będzie w stanie zapewnić opieki wszystkim dzieciom - z pomocą przyjdą inne samorządowe instytucje. 

- W porozumieniu z dyrektorami szkół takie zajęcia mogą się odbywać w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym i obiektach Centrum Sportu i Rekreacji - wylicza Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych proszą rodziców i uczniów o wyrozumiałość. 

- Prosimy o zrozumienie naszego protestu. Zdajemy sobie sprawę, że zamknięcie przedszkola nawet na jeden dzień utrudni Wam życie zawodowe i  rodzinne, dlatego prosimy o wyrozumiałość  i pozostawienie, jeśli będzie taka możliwość, dziecka w domu - apeluje dyrekcja krotoszyńskiego przedszkola nr 6 "

[AKTUALIZACJA]

Wiadomo już, że wszystkie publiczne placówki oświatowe - szkoły i przedszkola w mieście i gminie Krotoszyn - przystąpiły od rana do strajku. We wszystkich strajkują nauczyciele, a tylko w niektórych dołączyli do nich pracownicy administracji i obsługi.

Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat krotoszyński - czyli LO Krotoszyn, ZSP nr 1, 2 i 3  w Krotoszynie oraz ZSP  w Koźminie Wlkp. - tu rownież trwa strajk. Na zajęcia opiekuńczo-świelicowe w poszczególnych szkołach przebywa ok. 1/4 uczniów.

Z kolei w szkołach i ośrodkach specjalnych - SOSW w Borzęciczkach i Konarzewie oraz Młodziezowym Ośrodku wychowawczym w Koźminie Wlkp. - nauczyciele - związkowcy jedynie solidaryzują się ze strajkującymi pedagodami ze względu na szczególne wymagania opiekuńcze uczniów i wychowanków. Opiekę w pełnym zakresie podczas zajęć mają również zapewnioną uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie. 

Ze strakjującymi solidaryzują się pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Jej pracownicy wgeście solidarności przyszli dzis do pracy ubrani na czarno.

Ostatnie komentarze