21 maj / Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Rząd zapowiada spore zmiany w emeryturach [SONDA]

Autor: M.P 13 wrz 12:51 1 odsłon

Emerytura 2019. Wiadomo już, o ile w przyszłym roku mogą wzrosnąć emerytury i renty. Rząd zapowiada też rewolucyjne zmiany dla firm i pracowników - chodzi o stworzenie tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Wiemy już, że od roku 2019 waloryzacja rent i emerytur ma wynieść 3,26 proc. (w tym roku było to 2,98 proc.). Dla osoby, która otrzymuje z ZUS najniższe świadczenie w wysokości 1.029 zł, podwyżka wyniesie więc 33 zł brutto. Natomiast minimalna emerytura rolnicza, która dziś kształtuje się na poziomie 912 zł, ma być wyższa o 29 zł. 

Łącznie w przyszłym roku rząd planuje wydać na wypłatę rent i emerytur prawie 7 miliardów złotych. Waloryzacja ma nastąpić 1 marca przyszłego roku. 

To jednak nie koniec zapowiadanych zmian.

 Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada także wprowadzenie w niedługim czasie tzw. specjalnych emerytur dla rodziców rodzin wielodzietnych.

Komu by przysługiwały? Zgodnie z założeniami projektu, świadczenie mogłyby otrzymywać "osoby, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury". O świadczenie będą mogły się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat – mężczyźni.

To nie wszystko. 

Od nowego roku wejść w życie mogą także tzw. Pracownicze Plany Kapitałowe - czyli nowy system oszczędzania na emeryturę. Programem PPK objęci zostaną wszyscy zapisani do niego pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Na początku ustawa obowiązywać będzie w dużych firmach, do 2021 roku ma dotyczyć każdej, która zatrudnia co najmniej jedną osobę. W teorii system jest dla pracowników dobrowolny - będzie można z niego zrezygnować. PPK nie będą musieli tworzyć pracodawcy, którzy posiadają już własne Pracownicze Programy Emerytalne i opłacają składkę na rzecz pracownika w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia.
Zgodnie z założeniami Pracowniczych Planów Kapitałowych z pensji pracownika pobieranych będzie co mieisąc ok. 2 proc. wynagrodzenia. 1,5 proc. odprowadzi z kolei pracodawca. W praktyce oznacza to, że osoba, która zarabia dziś ok. 3 tys. zł będzie musiała odprowadzić ok. 60 zł, natomiast pracodawca 45. 

A Wy? Co sądzicie o planowanych zmianach związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Zachęcamy do komentarzy i udziału w sondzie.

Ostatnie komentarze